Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... indemnizatie somaj + indemnizatie crestere copil
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

indemnizatie somaj + indemnizatie crestere copil

Am absolvit facultatea la zi in iulie 2011 si mi-am depus dosarul pt indemnizatia pt somaj. Acesta (dosarul de somaj) se finalizeaza in 4 octombrie-2011, iar eu in 15-20 nov.2011 voi naste.
Intrebarea mea este...voi primi indemnizatia de crestere a copilului atata timp cat eu voi fii in somaj in momentul nasterii? Daca da,care sunt procedurile? Ce trebuie sa fac? Nu stiu exact nici care este treaba cu concediul post si prenatal... Ar mai fi si alte lucruri legate de acest subiect pe care ar trebui sa le stiu?
Va multumesc! :)
Daca intrati in somaj , atunci se va suspenda somajul pentru a intra in CCC, urmand ca la terminarea CCC sa reluati somajul ...

In acest sens, dupa ce nasteti veti depune la AJOFM cererea de intrare in CCC la care atasati copie de pe certificatul de nastere a copilului.
1. In somaj fiind veti beneficia de concediu medical, concediu de maternitate (cele 126 de zile = sarcina si lauzie = pre si postnatal) si CCC.
2. Certificatele medicale le duceti la Agentia de Somaj care le calculeaza si le plateste.
3. Cererea pentru CCC o faceti catre Agentia de Somaj iar actele loe depuneti la Primarie.
4. - Toate aceste concedii suspenda perioada de somaj care se reia, de unde a ramas, dupa terminarea acestora.
- Se "prelungeste" astfel perioada de somaj.
5. Perioada intre data absolvirii si date de 4 octombrie este perioada asimilata care este luata in calcul pentru a beneficia de indemnizatie pentru CCC.