avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 568 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Lichidare stoc - vanzare sub pretul de achizitie
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Lichidare stoc - vanzare sub pretul de achizitie

Buna ziua

Sunt administratorul (unic asociat) unei societati comerciale, care de mai bine de un an nu mai produce niciun venit, ba dimpotriva produce pierderi.

Stocul disponibil la data curenta nu mai poate fi valorificat nici macar la pretul de achizitie din facturile de marfa aferente (exceptand costurile implicite achizitiei cum ar fi transport, vama, TVA avans etc...), datorita modificarilor rapide de pret din piata, a preferintelor pietei, uzurii morale etc....

Doresc sa lichidez stocul la un pret sub cel de achizitie, sa achit datoriile pe care le are firma si apoi sa o radiez.

Va rog sa-mi spuneti ce pasi trebuie sa urmez si legile care reglementeaza o astfel de procedura de lichidare.

Cel mai recent răspuns: chucho , utilizator 17:57, 24 Septembrie 2011
Puteti citi informatii (cam de la art.17 si urmatoarele) la urmatoarea adresa [ link extern ]
george_neagu a scris:
Puteti citi informatii (cam de la art.17 si urmatoarele) la urmatoarea adresa [ link extern ] >

raspunsul dvs. imi este de mare folos
va multumesc

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Diferente de pret taie taie Buna ziua, Am urmatoarea problema: am intrare in stoc en gros marfa 500buc la pret 10lei pe data de 01.08.2011 si pe data de de 20.08.2011 am ramas cu ... (vezi toată discuția)
Transfer stoc marfa intre ii si pfa adutzu01 adutzu01 Buna ziua, As vea sa ma ajutati cu niste sfaturi in cele ce urmeaza. Am deschis un II, pe care intentionez sa il radiez deoarece nu ma pot ocupa de el si ... (vezi toată discuția)
Lichidare stoc marfa adi02ro adi02ro o societate ar dori sa-si inceteze activitatea dar mai are un stoc de marfa, pentru al lichida s-ar dori reducerea preturilor de vanzare sub valoarea de ... (vezi toată discuția)