Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Lichidare stoc - vanzare sub pretul de achizitie
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Lichidare stoc - vanzare sub pretul de achizitie

Buna ziua

Sunt administratorul (unic asociat) unei societati comerciale, care de mai bine de un an nu mai produce niciun venit, ba dimpotriva produce pierderi.

Stocul disponibil la data curenta nu mai poate fi valorificat nici macar la pretul de achizitie din facturile de marfa aferente (exceptand costurile implicite achizitiei cum ar fi transport, vama, TVA avans etc...), datorita modificarilor rapide de pret din piata, a preferintelor pietei, uzurii morale etc....

Doresc sa lichidez stocul la un pret sub cel de achizitie, sa achit datoriile pe care le are firma si apoi sa o radiez.

Va rog sa-mi spuneti ce pasi trebuie sa urmez si legile care reglementeaza o astfel de procedura de lichidare.

Puteti citi informatii (cam de la art.17 si urmatoarele) la urmatoarea adresa [ link extern ]
george_neagu a scris:
Puteti citi informatii (cam de la art.17 si urmatoarele) la urmatoarea adresa [ link extern ] >

raspunsul dvs. imi este de mare folos
va multumesc