Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Depasire plafon 100 000 euro
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Depasire plafon 100 000 euro

Buna ziua!
Daca am un PFA (la care tin contabilitatea in partida simpla) si am depasit plafon de 100 000 de euro in cursul anului, cand trebuie sa depun la Adminsitratia financiara declaratia 010?... pentru modificarea vectorului fiscal ?..
Declaratia 300, pe care o depuneam trimestrial incepand cu ce data o depun lunar? (cu anul curent, cand am depasit plafonul, sau anul urmator?) Declaratia 394 , pe care o depun semestrial, trebuie sa o depun lunar?
Contabilitatea o pot tine in continuare in partida simpla?
Ce alte obligatii imi mai revin?

Multumesc :-)
gina.lucia, utilizator
Platitor de tva lunar deventi numai incepind cu luna ian 2012, decl 300 o veti depune lunar.
Pina in 30.01.2012 trebuie sa depuneti decl 010 pt modificarea vectorului fiscal.
Decl 394 se depune in continuare semestrial.

Contabilitatea se tine in continuare in partida simpla.
Nu aveti obligatii in plus.