avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 974 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Depasire plafon 100 000 euro
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Depasire plafon 100 000 euro

Buna ziua!
Daca am un PFA (la care tin contabilitatea in partida simpla) si am depasit plafon de 100 000 de euro in cursul anului, cand trebuie sa depun la Adminsitratia financiara declaratia 010?... pentru modificarea vectorului fiscal ?..
Declaratia 300, pe care o depuneam trimestrial incepand cu ce data o depun lunar? (cu anul curent, cand am depasit plafonul, sau anul urmator?) Declaratia 394 , pe care o depun semestrial, trebuie sa o depun lunar?
Contabilitatea o pot tine in continuare in partida simpla?
Ce alte obligatii imi mai revin?

Multumesc :-)
Ultima modificare: Luni, 26 Septembrie 2011
gina.lucia, utilizator
Cel mai recent răspuns: t.simona , utilizator 09:40, 26 Septembrie 2011
Platitor de tva lunar deventi numai incepind cu luna ian 2012, decl 300 o veti depune lunar.
Pina in 30.01.2012 trebuie sa depuneti decl 010 pt modificarea vectorului fiscal.
Decl 394 se depune in continuare semestrial.

Contabilitatea se tine in continuare in partida simpla.
Nu aveti obligatii in plus.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Tva -perioada fiscala !!!! camicami camicami Am o societate ,care in anul 2009 a depus decontul de TVA (300) trimestrial.Societatea are cifra de afaceri realizata doar din operatiuni scutite pentru ... (vezi toată discuția)
Declaratia 094 miki24 miki24 Daca am depasit plafonul de 100000 euro si nu am efectuat achizitii intracomunitare trebuie sa mai depun declaratia 094 \\"Declaraţie privind cifra de afaceri ... (vezi toată discuția)
Depasire plafon 100.000 euro adriana_ramona adriana_ramona Daca in cursul lunii septembrie am depasit plafonul de 100.000 eur si sunt platitor de tva trimestrial, de cand devin platitor lunar de tva? De luna urmatoare ... (vezi toată discuția)