avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 814 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Transfer persoana condamnata
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Transfer persoana condamnata

cetatean roman arestat in tara cu mandat european de arestare emis de un stat u.e. plecat din tara sub protectia specialitatilor de transfer in tara dupa proces si eventtuala condamnare la o pedeapsa privata de libertate.Procesul a avut loc condamnarea este definitiva si irevocabila,problema e ca si cererea de transfer este facuta de 2 luni de zile catre statul de condamnare si nu avem nici un raspuns.Daca stie cineva cat ar mai putea dura pana se face transferul?
Cel mai recent răspuns: stelutza_tl , utilizator 22:48, 7 Decembrie 2012
sunteti sigur ca persoana respectiva nu a renuntat la drepturile conferite de regula specialitatii?
pe de așta parte, transferul poate fi refuzat in conditiile art 153 din legea 302/2004 astfel incit nu exista o garantie a efectuarii transferului.
nu am inteles exact ce ati vrut sa spuneti scuze.Cel in cauza si-a exprimat dorinta de asi ispasi pedeapsa in Romania si la proces cand ia fost data sentinta,niciodata nu sa pus problema de a renunta la specialitati.Ii poate anula cineva acest drept?
Ar fi bine sa consultati un avocat ca sa nu bajbaiti.
Sunt probleme de drept destul de complexe si trebuie cunoscute de avocat toate datele problemei.
Trebuie stiut in ce stadiu se afla procedura,etc.
Ultima modificare: Joi, 29 Septembrie 2011
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
avocat_lascoschi@yahoo.com a scris:

Ar fi bine sa consultati un avocat ca sa nu bajbaiti.
Sunt probleme de drept destul de complexe si trebuie cunoscute de avocat toate datele problemei.
Trebuie stiut in ce stadiu se afla procedura,etc.


DA este adevarat am un avocat si in tara in care se afla cel in cauza am si un avocat in romania ambi au facut cerere de transfer in tara lor in statul u.e e facuta de 2 luni jumate si in romania de aproximativ 1 saptamana.Intrebam poate au fost cazuri similare ca al meu si asi vrea sa stiu cam cat a durat pana sa facut transferul?multumesc de raspuns
Daca aveti avocati in mod normal trasferul ar dura aproximativ doua luni ca si marja de timp.
Adica se poate sa dureze si mai mult si mai putin.
Depinde de momentul din care incepeti sa calculati.
In mod normal avocatii ar fi trebuit sa va poata raspunda la aceasta intrebare pentru ca au date concrete.

Alte discuții în legătură

Condamnare M.mih M.mih Soțul meu este condamnat la 10 ani de închisoare în italia pentru o bătaie din 2005,noi am aflat de asta abia acum când l.au arestat,am făcut recurs la ... (vezi toată discuția)
Penal alexandradinica alexandradinica as vrea sa aflu daca ma puteti ajuta,cam in cat timp un detinut din Italia poate fi adus in tata, daca este deja condamnat.estu cazul de extradare si daca da ... (vezi toată discuția)
Arestat in germania cu condamnare suspendata in romania cmary cmary Buna ziua. La arestarea in Germania a unui cetatean roman se verifica cazierul din tara? Perioada de incercare a unei pedepse cu suspendare expira in 2016. ... (vezi toată discuția)