Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general monografie deplasare
Discuție deschisă în Contabilitate în general

monografie deplasare

Suntem firma de transport marfa si avem masinile in Belgia.Problema mea este urmatoarea: inregistrez ordn. de deplasare 625=542 dar soferii nu isi iau banii decat peste 2 luni, contul 542 imi ramane tot timpul in rosu.As putea sa fac 542=428? si apoi 428=5314
La acordarea avansului nu ati inregistrat 542=5314?
nu pentru ca nu iau avans
atunci nu 542, ci 462.
Daca nu iau avans, inseamna ca fac cheltuielile din banii personali si îi recupereaza la finele celor doua luni cand intocmesc decontul. Atunci faceti 542 = 5314 (diferenta decont) si se regleaza.
Si atunci ct 542 ramane cu sold creditor