avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 606 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general monografie deplasare
Discuție deschisă în Contabilitate în general

monografie deplasare

Suntem firma de transport marfa si avem masinile in Belgia.Problema mea este urmatoarea: inregistrez ordn. de deplasare 625=542 dar soferii nu isi iau banii decat peste 2 luni, contul 542 imi ramane tot timpul in rosu.As putea sa fac 542=428? si apoi 428=5314
Cel mai recent răspuns: Gabriela Monica Ionescu , Consultant fiscal 00:07, 6 Octombrie 2011
La acordarea avansului nu ati inregistrat 542=5314?
nu pentru ca nu iau avans
atunci nu 542, ci 462.
Daca nu iau avans, inseamna ca fac cheltuielile din banii personali si îi recupereaza la finele celor doua luni cand intocmesc decontul. Atunci faceti 542 = 5314 (diferenta decont) si se regleaza.
Si atunci ct 542 ramane cu sold creditor

Alte discuții în legătură

Inregistrare decont luubers luubers buna ziua, am urmatoarea situatie: - un sofer pleaca ca in cursa; la plecare i se da un avans de 500 euro. -la intoarcere preda decontul si cheltuielile in ... (vezi toată discuția)
Inregistrare factura externa barbutadddddddddddddd barbutadddddddddddddd As dori ajutor legat de modul de inregistrare a facturilor externe platite in cash : 1-inregistrarea fact.externe ,se efectueaza pe ac.situatie ca si a fact ... (vezi toată discuția)
Deplasare externa avans nicolpa nicolpa Unul dintre salariati pleaca in delegatie in Germania.I se da avans dar banii nu-i ajung si cheltuie din banii proprii. 542=5314 2000 EUR Ce note se fac mai ... (vezi toată discuția)