Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Bursa sociala la masterat
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Bursa sociala la masterat

Buna ziua am si eu o nelamurire:

Pt a primi bursa sociala ce venit nu trebuie sa depasesc?
Am luat dupa site-ul lor regulamentul de acordare a burselor care suna asa:

(5) BURSA DE AJUTOR SOCIAL se acorda :
a) studentilor la studii universitare de zi si master care au promovat toate examenele,
verificarile, colocviile si proiectele programate, a caror familie familie nu a realizat în
cele 3 luni consecutive anterioare depunerii cererii un venit lunar net mediu pe membru
de familie mai mare decat salariul minim pe economie.
Acest tip de bursa de ajutor social se acorda in limita fondurilor disponibile.
b) studentilor orfani , celor proveniti din casele de copii sau plasament familial care
nu realizeaza venituri (in cazul orfanilor venitul net pe membru de familie sa nu
depaseasca salariul minim pe economie) ;
c) studentilor bolnavi de TBC care se afla in evidenta unitatilor medicale, celor care
sufera de diabet, boli maligne, sindromuri de malabsorbtie grave, insuficienta renala
cronica, astm bronsic, epilepsie, cardiopatii congenitale, hepatita cronica, glaucom,
miopie grava, boli imunologice, spondilita anchilozanta, reumatism articular, celor
infestati cu virusul HIV sau bolnavi de SIDA. Studentii vor face dovada acestor boli
prezentand bilet de iesire din spital sau adeverinta eliberata de medicul specialist, vizata
de medicul Universitatii.
d) studentilor integralisti carora li se aplica prevederile art. 10, litera r , din Legea nr.
42/1990 republicata, care atesta calitatea lor ori a unuia dintre parinti de “Luptatori pentru
Victoria Revolutiei Romane din Decembrie 1989 “ sau “Eroi martir” cu una din
mentiunile : ranit, retinut, ranit si retinut, remarcat prin fapte deosebite, insotit de brevet
semnat de Presedintele Romaniei.
Cererile de burse de ajutor social, insotite de acte doveditoare ale situatiilor
mentionate la punctul E lit. a, b, c si d. vor fi analizate si aprobate de Comisia de
Acordare a Burselor a fiecarei facultati.
(6) BURSA DE AJUTOR SOCIAL se poate acorda si OCAZIONAL in
cuantumuri cel putin egale cu bursa minima stabilita de Senatul UVT, indiferent daca
studentul mai beneficiaza de alta categorie de bursa, dupa cum urmeaza :
a) bursa de ajutor social ocazional care se poate acorda studentilor orfani, studentilor
defavorizati din punct de vedere social, studentilor proveniti din casele de copii,
studentilor proveniti din plasament familial sau din incredintare,a caror familie nu
realizeaza pe ultimile trei luni un venit mediu pe membru de familie mai mare de 75%
din salariul minim pe economie. Aceasta categorie de bursa de ajutor social ocazional se
poate acorda aceluiasi student de cel mult de doua ori in decursul unui an universitar in
limita fondurilor disponibile.
b) studenta care se afla in prima luna de postnatal poate beneficia de un ajutor social
de maternitate in cuantumul unui ajutor social ocazional, in baza unui dosar depus la
secretariatul facultatii.
c) bursa de ajutor social in caz de deces se poate acorda pentru decesul unui membru al
familiei studentului(ei) (sot, sotie, copil) sau in caz de deces al studentului(ei)
necasatorita(a) sau casatorit(a) cu sotie / sot nu realizeaza venituri. Acest ajutor social se
poate acorda si in cazul decesului unuia din parinti, cand studentul nu realizeaza alte
venituri decat bursa, in baza unui dosar depus la secretariatul facultatii.
Suma care se atribuie in caz de deces este stabilita de catre Biroul Senatului

Tinand cont de aceste precizari vreau sa va dau urmatoarele informatii:
-1.Tata este decedat
-2.Mama este pensionara cu un venit net lunar de 990 ron
-3.Eu am pensie de urmas dupa urma tatalui de 460 ron
Deci venit total 1450 ron impartit la 2 = 725 ron

Parctic ce sanse am sa ma incadrez la una din bursele de mai sus adica "bursa sociala" sau "bursa sociala ocazionala" tiinand cont de cele precizate mai sus?
Nu prea inteles ce inseamna "a caror familie familie nu a realizat în
cele 3 luni consecutive anterioare depunerii cererii un venit lunar net mediu pe membru
de familie mai mare decat salariul minim pe economie (adica concret cat in cifre daca imi poate spune cineva tiinand cont de veniturile mele si ale mamei de mai sus)

sau varianta 2 bursa sociala ocazionala "a caror familie nu
realizeaza pe ultimile trei luni un venit mediu pe membru de familie mai mare de 75%
din salariul minim pe economie.(la fel daca imi poate spune cineva exact pe cifre cat vine in comparatie cu venitul meu si al mamei

Vad ca se mai specifica ceva si de "orfani" dar cred ca se refera la ambii parinti, nu doar la unul.Macar la venit daca m-as incadra.

Multumesc celor ce imi pot oferi un raspuns concret.

ionut_negoita89, utilizator