Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Recuperare bani imprumutati FARA contract?
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Recuperare bani imprumutati FARA contract?

Buna ziua,

Va rog sa-mi spuneti si mie ce sanse am sa recuperez o anumita suma de bani ( substantiala ), pe care i-am dat unei persoane ( ziceam eu prieten!!!! ), pe incredere, fara sa inchei insa nici un contract. Singurele documente pe care le am sunt chitantele de la banca ( locuia in alta localitate si ii trimiteam banii prin transfer bancar ) iar intr-o scrisoare, intr-un fel el recunoaste ca are sa-mi dea niste bani. O singura restituire mi-a facut ( prin posta ), dar care reprezinta 0.0005% din suma imprumutata.

Chiar nu exista nici o sansa sa-mi recuperez banii?...:(

Va rog, am nevoie de sprijinul specialistilor.

Va multumesc anticipat tuturor.

Domnule, daca aveti acele chitante, puteti face o actiune in pretentii, pentru restituirea acelor plati pe care dovediti ca le-ati facut catre el.

Imbogatire fara justa cauza, plata nedatorata, etc sunt multe cereri pe care le puteti facepentru a obtine acesti bani.
Aveti nevoie de un avocat, nu e un litigiu foarte complicat, pentru ca aveti deja probele necesare, dar e bine sa aveti un ajutor calificat.
Depinde de la caz la caz, daca veti reusi sa demonstrati prin probe ca ati imprumutat acea suma de bani precum si data la care trebuia restituita suma, exista sanse. Ca si domnul Jocandi, consider ca cea mai potrivita cerere de chemare in judecata ar fi cea privind pretentii banesti.
In legatura cu termenul de restituire se poate rezolva lejer printr-o notificare trimisa prin executor judecatoresc prin care se solicita restituirea sumei totale.
Va multumesc mult pentru informatii si timpul acordat.

Sa inteleg ca primul pas ar fi sa apelez la un executor judecatoresc, pentru a solicita restituirea sumei imprumutate?
Sau un avocat pentru a redacta o astfel de notificare, a stabili strategia de urmat pentru proces, etc. si abia ulterior executorul judecatoresc. Daca stiti ca aveti de unde recupera banii apelati la un avocat. Daca nu are bunuri/venituri, miminizati cheltuielile si incercati sa va descurcati fara. Notificarea respectiva nu presupune mare lucru. In mare, ii cereti ca pana la o data anume, sa zicem cam 15 zile dupa ce va primi comunicarea, sa va plateasca suma de reprezentand obligatiei de plata /restituire sume pentru ... si aici enumerati fiecare plata pe care i-ati facut-o cu data si suma asa cum rezulta din dovezile ce le aveti.
Succes!