Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Durata contract colectiv de munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Durata contract colectiv de munca

Daca durata CCM la nivel de grup de unitati al unui minister este pana la 31.12.2011, la nivel de unitate aflata in coordonarea acelui minister se poate negocia o durata a contractului colectiv de munca care sa depaseasca data de 31.12.2011?
Nu se poate stabili o durata care sa depaseasca data de 31.12.2011... intrucat, art.II din Legea nr.40/2011 prevede ca,contractele colective de munca si actele aditionale incheiate in intervalul de la data intrarii in vigoare a prezentei legi si pana la 31 decembrie 2011 nu pot prevedea o durata de valabilitate care sa depaseasca 31 decembrie 2011.

Dupa aceasta data, contractele colective de munca si actele aditionale se vor incheia pe durate stabilite prin legea speciala.
Bun dar am vazut ca s-au inregistrat contracte colective la Ministerul Muncii si pana in anul 2015?!
Contractele colective de munca in aplicare la data intrarii in vigoare a Legii nr.40/2011 isi produc efectele pana la data expirarii termenului pentru care au fost incheiate.

Aceste contracte la care va referiti s-au incheiat inainte de intrarea acestor doua legi in vigoare ...

In legea 62/2011 se prevede
"Contractul colectiv de munca se incheie pe o perioada determinata, care nu poate fi mai mica de 12 luni si mai mare de 24 de luni".

Revin cu intrebarea:
daca incepem negocierile in luna octombrie si in CCM la nivel de unitati se prevede "prezentul CCM este valabil de la data inregistrarii lui la MMFPS pana la data de 31.12.2011", la nivel de unitate putem negocia CCM cu durata de 01.11.2012 sa zicem?
1. Legea nr.62/2011 nu are efect retroactiv , astfel incat aceasta se aplica numai situatiilor aparute dupa intrarea ei in vigoare ....

2. La nivel de unitate se poate negocia un CCM a caror efecte juridice sa inceapa de la data de 01.11.2012.
Potrivita art.144 alin.1 din Legea nr.62/2011, contractele colective de munca se aplica de la data inregistrarii lor la autoritatea competenta sau de la o data ulterioara, potrivit conventiei partilor.