avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 216 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Durata contract colectiv de munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Durata contract colectiv de munca

Daca durata CCM la nivel de grup de unitati al unui minister este pana la 31.12.2011, la nivel de unitate aflata in coordonarea acelui minister se poate negocia o durata a contractului colectiv de munca care sa depaseasca data de 31.12.2011?
Cel mai recent răspuns: Patience , utilizator 11:30, 23 Noiembrie 2011
Nu se poate stabili o durata care sa depaseasca data de 31.12.2011... intrucat, art.II din Legea nr.40/2011 prevede ca,contractele colective de munca si actele aditionale incheiate in intervalul de la data intrarii in vigoare a prezentei legi si pana la 31 decembrie 2011 nu pot prevedea o durata de valabilitate care sa depaseasca 31 decembrie 2011.

Dupa aceasta data, contractele colective de munca si actele aditionale se vor incheia pe durate stabilite prin legea speciala.
Bun dar am vazut ca s-au inregistrat contracte colective la Ministerul Muncii si pana in anul 2015?!
Contractele colective de munca in aplicare la data intrarii in vigoare a Legii nr.40/2011 isi produc efectele pana la data expirarii termenului pentru care au fost incheiate.

Aceste contracte la care va referiti s-au incheiat inainte de intrarea acestor doua legi in vigoare ...

In legea 62/2011 se prevede
"Contractul colectiv de munca se incheie pe o perioada determinata, care nu poate fi mai mica de 12 luni si mai mare de 24 de luni".

Revin cu intrebarea:
daca incepem negocierile in luna octombrie si in CCM la nivel de unitati se prevede "prezentul CCM este valabil de la data inregistrarii lui la MMFPS pana la data de 31.12.2011", la nivel de unitate putem negocia CCM cu durata de 01.11.2012 sa zicem?
1. Legea nr.62/2011 nu are efect retroactiv , astfel incat aceasta se aplica numai situatiilor aparute dupa intrarea ei in vigoare ....

2. La nivel de unitate se poate negocia un CCM a caror efecte juridice sa inceapa de la data de 01.11.2012.
Potrivita art.144 alin.1 din Legea nr.62/2011, contractele colective de munca se aplica de la data inregistrarii lor la autoritatea competenta sau de la o data ulterioara, potrivit conventiei partilor.

Alte discuții în legătură

Ccm negociere coca_lb coca_lb Daca am 21 salariati din care 2 suspendati pt ccc mai trebuie deschisa negocierea pt CCM unitate? (vezi toată discuția)
Ccm2011 la nivel de unitate mony mony In sectorul privat, ccm la nivel de unitate incheiat dupa data de 01.05.2011 se incheie cu valabilitate doar pana la 31.12.2011 conform Legii 40/2011 de ... (vezi toată discuția)
Ccm rak0770 rak0770 Daca vreau sa inchei acum un contract colectiv de munca la nivel de unitate unde anume se specifica pana la ce data poate fi incheiat? Eu stiu ca pana la ... (vezi toată discuția)