avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 250 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... CCM
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

CCM

Daca vreau sa inchei acum un contract colectiv de munca la nivel de unitate unde anume se specifica pana la ce data poate fi incheiat? Eu stiu ca pana la 31.12.2011 dar nu stiu unde se specifica cest lucru.
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 07:32, 24 Noiembrie 2011
rak0770 a scris:

Daca vreau sa inchei acum un contract colectiv de munca la nivel de unitate unde anume se specifica pana la ce data poate fi incheiat? Eu stiu ca pana la 31.12.2011 dar nu stiu unde se specifica cest lucru.



Art.II din Legea nr.40/2011 prevede:
Art. II. — (1) Contractele colective de munca si actele aditionale incheiate in intervalul de la data intrarii in vigoare a prezentei legi si pana la 31 decembrie 2011 nu pot prevedea o durata de valabilitate care sa depaseasca 31 decembrie 2011. Dupa aceasta data, contractele colective de munca si actele aditionale se vor incheia pe durate stabilite prin legea speciala.
(2) Contractele colective de munca in aplicare la data intrarii in vigoare a prezentei legi isi produc efectele pana la data expirarii termenului pentru care au fost incheiate.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Durata contract colectiv de munca say say Daca durata CCM la nivel de grup de unitati al unui minister este pana la 31.12.2011, la nivel de unitate aflata in coordonarea acelui minister se poate ... (vezi toată discuția)
Negociere contract colectiv de munca la nivel de unitate mihaela_1968 mihaela_1968 Exista vreo prevedere in vreun act normativ ca CCM care se negociaza acum sunt valabile numai pana la 31.12.2011? (vezi toată discuția)
Ccm negociere coca_lb coca_lb Daca am 21 salariati din care 2 suspendati pt ccc mai trebuie deschisa negocierea pt CCM unitate? (vezi toată discuția)