Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... CCM
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

CCM

Daca vreau sa inchei acum un contract colectiv de munca la nivel de unitate unde anume se specifica pana la ce data poate fi incheiat? Eu stiu ca pana la 31.12.2011 dar nu stiu unde se specifica cest lucru.
rak0770 a scris:

Daca vreau sa inchei acum un contract colectiv de munca la nivel de unitate unde anume se specifica pana la ce data poate fi incheiat? Eu stiu ca pana la 31.12.2011 dar nu stiu unde se specifica cest lucru.

Art.II din Legea nr.40/2011 prevede:
Art. II. — (1) Contractele colective de munca si actele aditionale incheiate in intervalul de la data intrarii in vigoare a prezentei legi si pana la 31 decembrie 2011 nu pot prevedea o durata de valabilitate care sa depaseasca 31 decembrie 2011. Dupa aceasta data, contractele colective de munca si actele aditionale se vor incheia pe durate stabilite prin legea speciala.
(2) Contractele colective de munca in aplicare la data intrarii in vigoare a prezentei legi isi produc efectele pana la data expirarii termenului pentru care au fost incheiate.