Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii Grila de impozitare pentru programul de 2 ore
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

Grila de impozitare pentru programul de 2 ore

Vreau sa stiu care este grila de impozitare pentru programul de 2 ore.
Care este deducerea din salariul brut.
Mentionez ca salariul brut este de 170 lei iar pe langa cei 170 de lei beneficiez de comisioane.
Impozitarea se face la total sau doar la cei 170 lei?
Deducerea se aplica doar acolo unde aveti functia de baza.Daca aveti 2 sau mai multe ctr. de munca nu beneficiati decat o singura data de deducere.
Impozitarea se face la venitul realizat. Prin impozitare inteleg si contributiile sociale.
stanamarinel a scris:

Vreau sa stiu care este grila de impozitare pentru programul de 2 ore.
Care este deducerea din salariul brut.
Mentionez ca salariul brut este de 170 lei iar pe langa cei 170 de lei beneficiez de comisioane.
Impozitarea se face la total sau doar la cei 170 lei?

Baza de impozitare pentru contributiile sociale o reprezinta totalul venitului brut de natura salariala obtinut de dvs.(170+comisioane).
Contributiile sociale sunt urmatoarele:
-CAS 10,5% din venitul brut
-CASS 5,5% din vb
-Somaj 0,5% din vb.
Mai aveti dreptul la o deducere personala,in suma de 250 lei ,daca realizati un venit brut lunar de pana la 1000de lei inclusiv si nu aveti persoane in intretinere.
Impozitul /salariu,in procent de 16% se va aplica la venitul brut din care se scade deducerea personala de 250 lei si totalul contributiilor calculate.
E normal ca la un venit brut de 918 lei sa se aplice un impozit total de 236 lei? Si asta la un program de 2 ore.
Iar la asigurarea medicala sa nu fie platit nimic?
Cuantumul ventului brut influenteaza si nu timpul de munca.In cazul dvs:
Veni brut=918lei
CAS 10,5%=96LEI
CASS 5,5%=50LEI
SOMAJ 0,5%=5LEI
TOTAL CONTRIBUTII SOCIALE: 151LEI
VENIT IMPOZABIL=918-151-250=517LEI
IMPOZIT/SALARIU=517X16%=83LEI

TOTAL CONTRIBUTII SI IMPOZIT=151+83=234LEI

Concluze:Este corect ca la 918lei brut,contributiile sa fie 234lei,sanatatea,asa cum am subliniat este 50 lei.