Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Decontare cheltuieli de sanatate clinica particulara
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Decontare cheltuieli de sanatate clinica particulara

Buna dimineata, as avea si eu nevoie de o lamurire am o intreprindere individuala
momentan fiind singurul angajat al ei si in cursul lunii septembrie am fost la medic la o clinica particulara as putea deconta cheltuielile din consultatie si analize ? daca da cum ? Va multumesc anticipat .
Le puteti deconta, dar nu le puteti deduce din punct de vedere fiscal. Pentru a fi deductibile la calculul impozitului pe venit, cheltuielile trebuie să indeplineasca anumite conditii, printre care: sa fie efectuate in cadrul activitatilor desfasurate in scopul realizarii venitului, sa fie justificate prin documente şi să fie cuprinse în cheltuielile exercitiului financiar al anului in cursul caruia au fost plătite.

Sunt cheltuieli deductibile in totalitate:
-cheltuielile de închiriere, întreţinere şi utilităţi (gen: gaz, electricitate, telefon fix) al sediului profesional al afacerii;
-contribuţiile sociale la fondurile de pensie de stat, sănătate, şomaj etc;
-cheltuielile cu primele de asigurare pentru activele din patrimoniul afacerii;
-asigurările de boli profesionale, risc profesional şi accidente de muncă;
-cheltuielile cu achiziţionarea de materii prime, consumabile etc;
-cheltuielile cu lucrări executate şi servicii prestate de terţi;
-cheltuielile efectuate de contribuabil pentru executarea de lucrări şi prestarea de servicii pentru terţi;
-dobânzile aferente creditelor bancare;
-chiria – rata de leasing – în cazul contractelor de leasing operaţional, respectiv cheltuielile cu -amortizarea şi dobânzile pentru contractele de leasing financiar;
-cheltuielile cu comisioanele şi cu alte servicii bancare;
-cheltuielile cu reclama şi publicitatea;
-cheltuielile poştale şi taxele de telecomunicaţii;
-cheltuielile de delegare, detaşare şi deplasare a angajaţilor;
-cheltuielile de personal;
-cheltuielile cu impozite şi taxe, altele decât impozitul pe venit;
-cheltuielile reprezentând contribuţiile datorate asociaţiilor profesionale din care fac parte contribuabilii.

daca sunteti angajat si ati platit asigurarea de sanatate la stat, statul deconteaza partial sau total costul investigatiilor si operatiilor din sistemul privat.
intrebati la casa de sanatate de care apartineti ce si cum.
@jeorj, discutam de plata consultatiei si a analizelor, de inregistrarea acestora in contabilitate. Cel putin eu asa am inteles. Altfel ce rost avea sa mai scrie ca are intreprindere individuala?
poate ne spune @doncurent:)

eu cred ca-l intereseaza daca statul ii deconteaza ceva din ce a platit.

d-asta cred ca spus ca e si angajat si s-a consultat la un medic privat.
Asteptam clarificari, in acest caz. :)