avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1890 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale nou asociat srl prin majorare capital - este aport ...
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

nou asociat srl prin majorare capital - este aport numerar?

un srl cu asociat unic are administrator o alta persoana care va intra ca asociat prin majorare de capital
administratorul a contribuit deja la cheltuieli ale firmei, sub forma de imprumut
pot fi inregistrate aceste sume drept aport de capital pt. a nu mai depune numerar ?
Cel mai recent răspuns: eugen82 , utilizator 13:23, 3 Octombrie 2011
Se poate cesiona o cota parte din capitalul social catre asociatul nou intrat, astfel nefiind necesar majorarea capitalului social.
daca am pus intrebarea cum am pus-o este pt. ca nu pot face cesiunea unei cote din parti deoarece am un litigiu cu adm.financiara, care va face opozitie;
fapt pe care tot printr-o intrebare anterioara pe forum l-am aflat si tot pe forum mi s-a dat sfatul dealtfel extrem de util de a introduce un nou asociat prin majorare de capital
asa incit va rog in continuare un raspuns la intrebarea pusa, va multumesc
Daca o sa gasiti modalitatea din punct de vedere contabil sa faceti dovada ca administratorul care va deveni si asociat a imprumutat societatea cu sume de bani, acest lucru concretizandu-se printr-un raport de expertiza contabila, se poate.
Cel putin la ORC-TB nu se admit majorari de capital decat prin depunere in contul bancar al societatii sau - cum spune colegul Sad - in cazul depunerilor in numerar, numai cu raport de expertiza deci va complicati grav :)
Ultima modificare: Luni, 3 Octombrie 2011
Alex Chiciu, Avocat
am inteles ca in principiu se poate
dar atunci cum ramine cu art.215 (2) Aporturi in creante nu sunt admise. ?

administratorul a contribuit la plata unor taxe de timbru intr-un proces
daca exista act de imprumut pt. o anumita suma mai trebuie raport de expertiza contabila?
va rog un text de lege sau daca-mi indicati articolul, eu nu am gasit

Alte discuții în legătură

Majorare capital social din credit asociat damariss damariss http://www.avocatnet.ro/content/forum%7CdisplayTopicPage/topicID_369723/Majorare-capital-social-prin-conversia-imprumutului.html#axzz2kb5rY6v2 in raspunsul ... (vezi toată discuția)
Majorare capital social JENIFER JENIFER La un srl administratorul si asociatul detin 50% fiecare parti sociale.S-au hotarat sa majoreze capitalul social cu 90.000 lei,fiecare creditand firma cu cate ... (vezi toată discuția)
Inregistrare majorare de capital social prin conversia imprumutului herculeroco herculeroco Asociatul unic (persoana juridica straina) al unui srl a acordat un imprumut societatii, iar acum vrea sa il transforme intr-o majorare de capital social. ... (vezi toată discuția)