Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Salariu compensator la concediere art.65 codul muncii
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Salariu compensator la concediere art.65 codul muncii

Buna ziua,

As dori sa stiu daca conform noilor legi mai exista obligativitatea acordarii de salariu compensator in cazul concedierii cu art.65 codul muncii. In plus preavizul este de minimum 20 zile lucratoare sau calendaristice?

Multumesc!
Salariul compensatoriu se acorda doar daca este prevazut in contractul colectiv de munca la nivel de societate/ramura (daca mai exista) ori in regulamentul intern.
Preavizul in caz de concediere este de 20 zile lucratoare - art.73 Codul Muncii