Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... POSIBILITATE RETRAGERE PLANGERE
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

POSIBILITATE RETRAGERE PLANGERE

O SC cu profil agricol este chemata in judecata pentru neplata arenda catre o persoana fizica. DACA admin. societatii ajunge la intelegere cu aceasta persoana fizica si i-ar da boabele cuvenite acesta isi poate retrage legal plangerea facuta?
Mentionez ca inca nu a avut loc nici un proces.
despre ce plangere este vorba?
o actiune la instanta civila, o plangere penala?
daca este o actiune civila, in principiu, pana la primul termen de judecata va puteti indeplini obligatia;
civila cred:hm:
nu este cuvantul ,,penal,, pe citatie, stiu eu...
Intai vedeti daca este vorba despre o plangere penala si care este obiectul acesteia(pentru ce fapta a fost formulata)
In citatie scrie ca este citat in calitate de ........pentru......
Verificati aceste consemnari pe citatie sau daca nu , lamuriti-va asupra obiectului plangerii.
Deci pe citaatie scrie ,,- in calitate de parit - pentru Fond pretentii,,
Societatea agricola a fost chemata in judecata (civil) pentru ca nu a platit ce avea de platit…

Reclamantul poate declara in instanta ca “s-a rezolvat” si procesul se va incheia…
Sau, reclamantul si paratul se prezinta in instanta si declara ca au ajuns la intelegere…
Sau, partile nu se prezinta...

Depinde cum ramane cu pretentia asupra eventualelor cheltuieli (de judecata) facute de reclamant pana acum…