avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 645 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... POSIBILITATE RETRAGERE PLANGERE
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

POSIBILITATE RETRAGERE PLANGERE

O SC cu profil agricol este chemata in judecata pentru neplata arenda catre o persoana fizica. DACA admin. societatii ajunge la intelegere cu aceasta persoana fizica si i-ar da boabele cuvenite acesta isi poate retrage legal plangerea facuta?
Mentionez ca inca nu a avut loc nici un proces.
Cel mai recent răspuns: Radu Gabrian , Mediator 00:42, 7 Octombrie 2011
despre ce plangere este vorba?
o actiune la instanta civila, o plangere penala?
daca este o actiune civila, in principiu, pana la primul termen de judecata va puteti indeplini obligatia;
civila cred:hm:
nu este cuvantul ,,penal,, pe citatie, stiu eu...
Intai vedeti daca este vorba despre o plangere penala si care este obiectul acesteia(pentru ce fapta a fost formulata)
In citatie scrie ca este citat in calitate de ........pentru......
Verificati aceste consemnari pe citatie sau daca nu , lamuriti-va asupra obiectului plangerii.
Deci pe citaatie scrie ,,- in calitate de parit - pentru Fond pretentii,,
Societatea agricola a fost chemata in judecata (civil) pentru ca nu a platit ce avea de platit…

Reclamantul poate declara in instanta ca “s-a rezolvat” si procesul se va incheia…
Sau, reclamantul si paratul se prezinta in instanta si declara ca au ajuns la intelegere…
Sau, partile nu se prezinta...

Depinde cum ramane cu pretentia asupra eventualelor cheltuieli (de judecata) facute de reclamant pana acum…

Alte discuții în legătură

Citatie de prezentare in fata tribunalui pentru fond-superficie hidalgo hidalgo Buna seara, Am primit o citatie de la Judecatoria Dragomiresti pentru à me prezenta pe data de 23 februarie pentru fond-superficie. Or, pe internet se ... (vezi toată discuția)
Proba cu martori teodora2014 teodora2014 Ce se intampla daca sunt citati pentru interogatoriu reclamantii (un numar de 25 de persoane) si nu se prezinta toti la proces? Mentionam ca acestia au un ... (vezi toată discuția)
Acte si declaratii suplimentare in proces aelemarac aelemarac Buna ziua, In timpul desfasurarii pledoariilor din proces, am voie sa mai prezint in sustinere noi acte? Si cand mi se vor pune intrebari de catre avocatul ... (vezi toată discuția)