Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Acte si declaratii suplimentare in proces
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Acte si declaratii suplimentare in proces

Buna ziua,
In timpul desfasurarii pledoariilor din proces, am voie sa mai prezint in sustinere noi acte?
Si cand mi se vor pune intrebari de catre avocatul partii adverse (in timpul interogatoriului), pot sa mai fac si declaratii suplimentare (eventual dupa intrebari), declaratii care sa nu se refere strict la intrebarile care mi-au fost adresate?
Va multumesc!
Buna ziua,
Probele, actele, se pot depune la termenul de probe si nu oricand. (Atentie, nu suntei in filmele americane).
Interogatoriul se administreaza doar daca s-a solicitat si este formulat de avocatul partii adverse dar administrat de judecator.
Nu puteti face asertiuni pe marginea dosarului decat daca va este acordat cuvantul.
Va sfatuiesc ca tot ce doriti sa spuneti judecatorului sa scrieti si sa le inmanati la primul termen ca note de sedinta.
Daca nu va descurcati cu procedura civila (si asa se pare) va sfatuiesc sa va angajati un avocat care sa va reprezinte interesele altfel riscand sa ramaneti cu probe nedepuse
Probele se depun înainte de a se acorda cuvântul pe fondul cauzei. La interogatoriu puteți relata chestiuni suplimentare față de întrebare dacă au legătură cu întrebarea și dacă judecătorul apreciază că sunt relevante.
Av. Gabriel Klein Kiritescu a scris:

Buna ziua,
Probele, actele, se pot depune la termenul de probe si nu oricand. (Atentie, nu suntei in filmele americane).
Interogatoriul se administreaza doar daca s-a solicitat si este formulat de avocatul partii adverse dar administrat de judecator.
Nu puteti face asertiuni pe marginea dosarului decat daca va este acordat cuvantul.
Va sfatuiesc ca tot ce doriti sa spuneti judecatorului sa scrieti si sa le inmanati la primul termen ca note de sedinta.
Daca nu va descurcati cu procedura civila (si asa se pare) va sfatuiesc sa va angajati un avocat care sa va reprezinte interesele altfel riscand sa ramaneti cu probe nedepuse

Da, situația asa se prezintă.

La interogatoriu se răspunde strict la întrebări.
Nu este un mijloc de proba prin care sa va apărați prin susțineri și se răspunde doar la întrebare.

Și cu înscrisurile trebuie sa aveți mare grija sa nu rămâneți cu ele în brate...

În mod normal se depun în termenele prevazute de lege dar se mai pot depune și ulterior în funcție de circumstanțe.
Notele scrise, concluziile scrise se pot depune după orice termen de judecata care a amânat pronunțarea, dar prin e-mail, prin poștă, sau direct la registratură.
Eu am folosit numai e-Mailul, ajunge instant și în 10-30 de minute apărea înregistrat la dosar, eu verificam prin parola trimisă de instanță în citație(nu știu dacă funcționează în toată țara, dar la TM este OK).

Nu trebuie semnate dacă sunt trimise prin e-Mail. În cazul meu nici întâmpinarea și nici formularea apelului, nu a necesitat semnătură dacă l-am trimis prin e-mail. Se poate verifica și azi la dosar, mă semnam nu mai în clar: «prenume și nume>.

Eu formulam câte 2 note/concluzii scrise după fiecare amânare, și de fiecare dată judecătorul în încheiere de ședință următoare scria că: "iau act că în data de ...... a depus la dosar note scrise intitulate......", adică ce titlu le dădeam eu. Am observat însă că avocații tuturor celorlalți justițiabili se rezumau numai la oralitate, nu formula nimeni o notă scrisă.

După interogatoriu judecătorul de regulă vă va da cuvântul, repet după redactarea interogatoriului.
Nu știu dacă e o regulă generală, dar mie mi s-a dat cuvântul imediat, și cu prioritate înaintea avocatului părții adverse, însă eu am și avantajul că stăpânesc oratoria și din memorie cunosc parțial articole din codul civil și alte legi conexe legate de obiectul acțiunii, adică ce mă interesează personal.
Dacă nu aveți minime cunoștințe, mai bine angajați-vă avocat, pentru că celălalt al părții adverse vă poate intimida, deruta..., și dacă nu știți să-i dați replica potrivită juridic veți fi prins pe picior greșit.
Dapix, utilizator
Va multumesc pentru raspunsuri si indraznesc a va mai intreba:
Daca in calitate de parte parata in procesul civil sunt chemata de avocatul partii adverse la interogatoriu, poate si avocatul meu sa depuna pentru judecator o lista de intrebari? Adica sa fiu interogata si de avocatul meu cu ocazia citarii de catre partea adversa?
Iar pentru martorii citati de reclamant pentru proba testimoniala, poate formula si avocatul meu un set de intrebari suplimentare?
Va multumesc.