Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... contract pe perioada determinata prelungit inainte de ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

contract pe perioada determinata prelungit inainte de expirare

Buna ziua, avem un angajat pe perioada determinta pina in 15.11.2011 si pentru obtinerea unei autorizari pe 2 ani e nevoie de prelungirea contratului pe 2 ani. E posibil? inainte de expirarea contractului? si care ar fi procedura corecta?
Este posibil sa prelungiti cu inca 24 de luni,doar in masura in care primul contract determinat nu depaseste 12 luni,pt. a va incadra in termenul maxim de 36 de luni pt. care se incheie contracte determinate.Daca va incadrati ca termen,puteti prelungi printr-un act aditional contractul initial ,la data cand acesta expira.
ContSters136493, utilizator
cu data de 05.10.2011 pot incheia actul aditional pana in 05.10.2013?
mi se cere sa-l prelungesc acum inainte de a expira
Am inteles ca contractul initial expira in 5 noiembrie 2011,atunci actul aditional il veti intocmi pt. perioada 5noiembrie 2011(data expirarii)-5octombtie 2013.Care ar fi ratiunea de a prelungi un cim pe perioada in care acesta este inca valabil?
ContSters136493, utilizator
cei care fac autorizarea azi mi-au cerut sa fac prelungire , altfel nu putem obtine autorizarea. Si nu am mai auzit asemenea cerinte si nu stiu daca se poate prelungi inainte de expirare.