Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... CIM pe perioada determinata
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

CIM pe perioada determinata

Buna ziua. Am o problema legata de prelungirea unui CIM pe perioada determinata. Perioada pe care este incheiat Contractul este 06.03 - 06.04.2010. Este corect sa-i fac Act Aditional de prelungire cu data de azi, sau trebuie sa astept pana pe 06.04? Dc ii fac Act Aditional cu data de azi, se considera ca se suprapun Contractele?
Multumesc mult.Sarbatori fericite.
Chiar daca faceti actul aditional astazi puteti trece in continutul lui ca se prelungeste contractul nr. .... din data de .......... incepand cu data de 07/04/10, etc.
1. Actul aditional de prelungire a CIM pe perioada determinata il puteti face inainte de expirarea termenului initial dar si dupa acest termen, asa cum zice Codul muncii:
Art.80 (3) Contractul individual de munca pe durata determinata poate fi prelungit si dupa expirarea termenului initial, cu acordul scris al partilor, dar numai inauntrul termenului prevazut la art. 82 si de cel mult doua ori consecutiv.
2. In actul aditional nu e nevoie sa precizati data de incepere. Veti spune: "CIM nr. din data de... se prelungeste pana la data de...".
3. Termenul de inregistrare a actului aditional la ITM este de 5 zile de la data emiterii sale.
FLORIN VASILIU, Consultant resurse umane
multumesc mult pt raspuns . Referitor la Inregistrarea la ITM, stiam ca se transmite prin Revisal,si nu mai e nevoie sa-l inregistrez la itm
1. Inregistrarea actului, pe suport de hartie, la ITM, este una si inregistrarea in Revisal este alta.
2. Se fac amandoua.