Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... act aditional
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

act aditional

Buna ziua! Daca ma poate ajuta cineva: in cat timp se inregistreaza la itm actul aditional la cim si de cate ori poate fi prelungit cim pe perioada determinata?Multumesc
Contractul de munca pe perioada determinata poate fi prelungit si dupa expirarea termenului initial, de cel mult 2 ori consecutiv, dar numai inauntrul termenului de 24 de luni (art. 80 (3) si 82 (1) Codul muncii).
Un act aditional are termen de inregistrare la ITM 5 zile de la data perfectarii lui.
Daca angajatorul are aprobare de pastrare a carnetelor de munca nu mai are obligativitatea de vizare a actelor aditionale in termen de 5 zile. In cazul incetarii unui CIM acestea vor face parte din documentatia inaintata la ITM pentru inchiderea carnetului de munca.