Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... modificare legislatie
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

modificare legislatie

Buna ziua!
Am si eu o nelamurire si va rog mult sa ma ajutati: avem un angajat care are CIM pe perioada determinata, contractul fiind valabil intre 01.01.2010 - 01.04.2010.
Actul aditional de prelungire al contractului se va face incep cu 01.04.2010 sau cu 02.04.2010?
Si in ce termen trebuie depus la ITM?
Si inca o intrebare, va rog mult: de unde pot afla ce modificari se fac privitoare la dreptul muncii? (tot ce tine de CIM, Contract Colectiv, acte aditionale, termene de depunere etc) . (Sefii sunt cam zgarciti si nu vor sa investeasca intr-un program care sa te tina la curent cu tot ce "misca...")

Va multumesc frumos!
1. Actul aditional de prelungire a CIM pe perioada determinata il puteti face inainte deexpirarea termenului initial dar si dupa acest termen, asacum zice Codul muncii:
Art.80 (3) Contractul individual de munca pe durata determinata poate fi prelungit si dupa expirarea termenului initial, cu acordul scris al partilor, dar numai inauntrul termenului prevazut la art. 82 si de cel mult doua ori consecutiv.
2. In actul aditional nu e nevoie sa precizati data de incepere. Veti spune: "CIM nr. din data de... se prelungeste pana la data de...".
3. Termenul de inregistrare a actului aditional la ITM este de 5 zile de la data emiterii sale.
Actul aditional se va face incepand cu data de 01.04.2010 ... actul aditional se va depune la ITM intermen de 5 zile de la data perfectarii lui.
Va multumesc si va urez Sarbatori Fericite!