Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... contract perioada determinata
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

contract perioada determinata

Buna ziua,

Poate cineva sa ma ajute cu un raspuns?
Unei salariate i se suspenda ctr. munca pt ingrijire copil incepand cu 02.04.2010, o alta persoana va fii angajata in locul ei pe perioada determinata pana la revenirea din CIC. Ctr. pe perioada determinata incepe pe 02.04.2010 si cu ce data inceteaza?
Copilul s-a nascut in februarie si normal mama ar trebui sa revina in februarie 2012, dar ctr. ar trebui sa inceteze in aprilie 2012.

Va multumesc!!!
nicotorok a scris:

Buna ziua,

Poate cineva sa ma ajute cu un raspuns?
Unei salariate i se suspenda ctr. munca pt ingrijire copil incepand cu 02.04.2010, o alta persoana va fii angajata in locul ei pe perioada determinata pana la revenirea din CIC. Ctr. pe perioada determinata incepe pe 02.04.2010 si cu ce data inceteaza?
Copilul s-a nascut in februarie si normal mama ar trebui sa revina in februarie 2012, dar ctr. ar trebui sa inceteze in aprilie 2012.

Va multumesc!!!

Daca cim e incheiat pe perioada in care o persoana se afla in ingrijirea copilului, data incetarii cim pe durata determinata trebuie sa fie data la care titularul postului revine la lucru, deci februarie 2012.
Daca CIM s-a suspendat cu 02.04.2010 pentru perioada de 2 ani, inseamna ca se reia in 02.04.2012.
Prin urmare, noul contract de munca va fi pe perioada determinata, incepand cu data ... (pe care o considerati necesara, avand in vedere ca nu e obligatoriu sa gasiti chiar cu data de 02.04.2010 o persoana care sa inceapa activitatea) si se incheie la data de 02.04.2012.
Chiar daca copilul s-a nascut in februarie, presupun ca ati calculat din februarie pana la 02.04.2010 ca este concediu de maternitate, urmand ca dupa aceasta data sa intre in concediu pentru cresterea copilului, respectiv suspendarea CIM.
Dvs ii veti face persoanei angajate pe durata determinata un CIM care incepe din data de 2.04.2010 si se termina a doua zi dupa ce copilul primei salariate implineste varsta de 2 ani.
In caz contrar dvs va trebui sa mentineti in activitate (deci, sa o platiti) salariata cu CIM inca cel putin 30 zile.

Nu este obligatoriu ca CIM determinat sa fie fix pe 2 ani.
El va fi incheiat pentru 2.04.2010 pana la X.02.2012
Cim se suspenda pina la implinirea de catre copil a virstei de 2 ani - feb 2012- deci durata cim pe durata determinata incheiat cu o alta persoana nu poate depasi luna feb 2012 . Cim va fi suspendat din aprilie pentru ca atunci se implinesc probabil cele 42 de zile necesare dupa nastere sau cele 126 de pre si postnatal.Iar suspendarea se face pina la implinirea de catre copil a virstei de 2 ani, calculata de la data nasterii nu de la intrarea in cic.
orca, utilizator
Parerea mea e ca atunci cand angajati o a alta persoana pe postul celui cu contractul suspendat sa ii faceti un contract pe durata determinata cu mentiunea clara de la data de... pana la revenirea titularului de post,dar nu mai tarziu de 2 ani.Daca titularul de post se hotaraste sa se intoarca mai devreme la serviciu din vari-motive, ce veti face cu cealalta persoana? In schimb,daca faceti mentiunile de mai sus sunteti acoperit.