Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... CIM pe perioada determinata
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

CIM pe perioada determinata

Buna ziua,

daca se incheie un CIM pe durata a 7 zile, cu perioada de proba de 5 zile lucratoare (angajatul este muncitor necalificat, iar activitatea in baza CIM incepe intr-o zi de luni si deci se incheie intr-o zi de duminica), decizia de incetare a CIM se va emite lunea urmatoare???
Daca partile totusi decid sa incheie un al doilea contract de munca, in aceleasi conditii (tot pe 7 zile), atunci urmatorul CIM va fi obligatoriu pe durata nedeterminata, nu?

Multumesc.
1. Nu are relevanta faptul ca data de incheiere a unui contract cade intr-o zi nelucratoare (sambete, duminici, alte zile libere prin lege), deciziile de incetare se intocmesc la/cu datele respective, nu se asteapta obligatoriu prima zi lucratoare care urmeaza.
Conform ultimelor reglementari referitoare la REVISAL, incetarea contractului se inregistreaza in revisal si se transmite la ITM la data incetarii contractului (iar cand pica intr-o zi nelucratoare, transmiterea revisalului la ITM poate fi efectuata in prima zi lucratoare).

2. Cf art. 80 - 82 Codul muncii:
....
Art.80
(3) Contractul individual de muncă pe durată determinată poate fi prelungit şi după expirarea termenului iniţial, cu acordul scris al
părţilor, dar numai înăuntrul termenului prevăzut la art. 82 şi de cel mult două ori consecutiv.
(4) Între aceleaşi părţi se pot încheia succesiv cel mult 3 contracte individuale de muncă pe durată determinată, dar numai înăuntrul termenului prevăzut la art. 82.
(5) Contractele individuale de muncă pe durată determinată, încheiate în termen de 3 luni de la încetarea unui contract de muncă pe durată determinată, sunt considerate contracte succesive.
....
Art. 82
(1) Contractul individual de muncă pe durată determinată nu poate fi încheiat pe o perioadă mai mare de 24 de luni.
Va multumesc.
suciu_diana a scris:

Buna ziua,

daca se incheie un CIM pe durata a 7 zile, cu perioada de proba de 5 zile lucratoare (angajatul este muncitor necalificat, iar activitatea in baza CIM incepe intr-o zi de luni si deci se incheie intr-o zi de duminica), decizia de incetare a CIM se va emite lunea urmatoare???
Daca partile totusi decid sa incheie un al doilea contract de munca, in aceleasi conditii (tot pe 7 zile), atunci urmatorul CIM va fi obligatoriu pe durata nedeterminata, nu?

Multumesc.

Art. 84 C.mun. prevede :
(1) La încetarea celui de-al treilea contract individual de muncă pe durată determinată, prevăzut la art. 80 alin. (4), sau la expirarea termenului prevăzut la art. 82 alin. (1), dacă pe postul respectiv va fi angajat un salariat, acesta va fi angajat cu contract individual de muncă pe durată nedeterminată.