avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1958 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Certificat de inregistrare-Oficiu Roman de Imigrari
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Certificat de inregistrare-Oficiu Roman de Imigrari

Buna ziua!

Seful meu are un astfel de certificat de inregistrare emis de Oficiu Roman de Imigrari, avand cetatenia Germana. Dansul isi v-a schimba domiciliul din Sector 1 in Sector 4 si automat acesta v-a trebui schimbat.
Am intrat pe site-ul celor de la ORI, insa nu raspunde nimeni la telefon, nici la e-mail, nici la fax. ..

Aveti idee ce documente trebuiesc duse pentru refacerea Certificatului si unde anume trebuie sa ne prezentam cu ele?

In asteptarea raspunsului, va multumesc anticipat!
Cel mai recent răspuns: aaa21 , utilizator 10:00, 6 Octombrie 2011
In cazul in care intervin modificari cu privire la nume, prenume, cetatenie, adresa de resedinta, precum si in cazul distrugerii sau deteriorarii documentului care atesta rezidenta, trebuie sa obtineti un alt certificat de inregistrare, respectiv carte de rezidenta. Pentru aceasta, depuneti urmatoarele documente la fomatiunile teritoriale ale Oficiului Roman pentru Imigrari din judetul in care locuiti:

a) cerere tip;
b) documntul de identitate/pasaportul (valabil) in original si copie;
c) certificatul de inregistrare/cartea de rezidenta;
d) dovada modificarii survenite (cu excepţia adresei de rezidenta care se declara);
e) taxe.

Alte documente corespunzatoare scopului declarat se vor prezenta numai în cazul în care exista schimbari fata de cererea anterioara (declara alt scop, declara alt loc de munca, inscrierea la altă institutie de invatamant etc.).

vedeti aici
[ link extern ]
Ultima modificare: Joi, 6 Octombrie 2011
Marcel Mihalache, Avocat
procmarci a scris:

In cazul in care intervin modificari cu privire la nume, prenume, cetatenie, adresa de resedinta, precum si in cazul distrugerii sau deteriorarii documentului care atesta rezidenta, trebuie sa obtineti un alt certificat de inregistrare, respectiv carte de rezidenta. Pentru aceasta, depuneti urmatoarele documente la fomatiunile teritoriale ale Oficiului Roman pentru Imigrari din judetul in care locuiti:

a) cerere tip;
b) documntul de identitate/pasaportul (valabil) in original si copie;
c) certificatul de inregistrare/cartea de rezidenta;
d) dovada modificarii survenite (cu excepţia adresei de rezidenta care se declara);
e) taxe.

Alte documente corespunzatoare scopului declarat se vor prezenta numai în cazul în care exista schimbari fata de cererea anterioara (declara alt scop, declara alt loc de munca, inscrierea la altă institutie de invatamant etc.).

vedeti aici
[ link extern ]



Va multumesc pentru raspuns si detalii!

O zi minunata!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Rezidenta in romania guidofesti guidofesti Sunt cetatean italiano, tatal de un baiet nascut in Romania ce are numele meu, sunt administrator de una firma srl si traiesc in Romania de 7 ani. Ce trebuie ... (vezi toată discuția)
Rezidenta angajat din ue RENATINA RENATINA BUNA SEARA LOCUIESC DE 3ANI CUN CETATEAN ITALIAN EU AM DOMICILUL STABIL BRASOV CUM POT FACA RESIDENTA PT EL PENTRU CA VREA DSA LUCREZE IAR PT ANGANJAT CERE ... (vezi toată discuția)
Vreau sa iau un bulgar in spatiu pavlovici pavlovici unde ma pot adresa si ce documente ne trebui,lui si celui care il ia in spatiu? (vezi toată discuția)