Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... adjudecare avocat
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

adjudecare avocat

pt avocat.. exista vreo limitare sa adjudece un imobil situat in circumscriptia judecatoriei in care isi desfasora activitatea?
nu are nicio legatura cu litigiul...
nu stiam ca avocatul apartine de vreo circumscriptie. spre deosebire de notari sau executori, avocatul poate profesa in orice instanta din Romania.
e ceva pe la v/c..incapacitati alte alea sau drepturi litigioase
ia vezi
vorbiti despre 2 lucruri diferite - ori discutati de adjudecarea unui imobil ori de vinzarea unor drepturi litigioase. Cumparati mere si intrebati daca aveti voie sa comercializati pere :)
chiar si in conditiile NCC legea speciala 51/1995 nu prevede o asemenea circumscriptie ptr practicarea avocaturii, spre deosebire de legea notarilor sau executorilor (ambii fiind arondati unei curti de apel).
matahachiro a scris:

vorbiti despre 2 lucruri diferite - ori discutati de adjudecarea unui imobil ori de vinzarea unor drepturi litigioase. Cumparati mere si intrebati daca aveti voie sa comercializati pere :)
chiar si in conditiile NCC legea speciala 51/1995 nu prevede o asemenea circumscriptie ptr practicarea avocaturii, spre deosebire de legea notarilor sau executorilor (ambii fiind arondati unei curti de apel).

Orice persoană poate cumpăra atât timp cât legea nu îi interzice acest lucru, astfel cum rezultă din art. 1306 cod civil. Prin urmare regula este capacitatea de a contracta, iar incapacitatea, excepţia. De aceea, cazurile de incapacitate sunt expres şi limitativ prevăzute de lege şi sunt de strictă interpretare.

6. Judecătorii, procurorii şi avocaţii pot deveni cesionari (cumpărători) numai asupra drepturilor litigioase care nu sunt de competenţa curţii de apel în a cărei circumscripţie îşi exercită funcţia sau profesia.
Este de menţionat că în cazul judecătorilor de la Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie şî a procurorilor de la Parchetul general interdicţia se întinde pe întreg teritoriul ţării.
Încălcarea acestei interdicţii se sancţionează cu nulitatea absolută a actului, suportarea cheltuielilor vânzării şi plata daunelor-interese. Aceasta deoarece interdicţia este întemeiată pe un motiv de ordine publică (apărarea prestigiului justiţiei).

mere pere in panere:D