Forum Discuţii diverse Răspunsuri în comunitate Recensamant... (e legal sa-mi fie cerute datele ...
Discuție deschisă în Răspunsuri în comunitate

Recensamant... (e legal sa-mi fie cerute datele personale de oricine?)

Daca la recensamant se cer date confidentiale (CNP, Serie si nr.BI, etc) este legal sau nu avand in vedere ca unii recenzori sar putea sa nu fie tocmai...corecti in a pastra secretul.
Ce trebue facut in acest caz?
Trebuie sa va asigurati ca persoana care va solicita aceste date este recenzor.Din pacate,conform legii,este obligatorie furnizarea acestor informatii,refuzul fiind sanctionat destul de sever.Atentie sporita cui acordati acces in locuinta!
ContSters145448, utilizator
Cred ca ar trebui sa aiba o legitimatie stampilata si semnata,iar in cazul acesta sa ii retineti numele.
De ce trebuie sa dam datele personale unor persoane angajate pt 14 zile pe care nu le cunoastem? Cu 2-3 intrebari suplimentare (numele parintilor si locul nasterii lor) se pot evita pretinsele confuzii pe care le presupun autoritatilor. Eu nu voi da datele mele personale, deoarece nu mai gasesc BI si nu mai ma tine memoria!
Buna-ziua!

Avand in vedere ca activitatea de recensamant are ca scop colectarea de date statistice, de ce trebuie furnizate datele personale cum ar fi CNP-ul?

E o intrebare simpla la care ar trebui sa existe un raspuns simplu.

Mai mult, cred, defapt sunt convins, ca CNP-ul poate fi solicitat doar de către autorităţile abilitate şi în niciun caz de către recenzori, acesti comitand o ilegalitate daca pun intrebari legate de acesta. Va rog foarte mult sa imi spuneti parerea dumneavoastra avizata.

Va multumesc anticipat!
dudutz a scris:
Buna-ziua!Avand in vedere ca activitatea de recensamant are ca scop colectarea de date statistice, de ce trebuie furnizate datele personale cum ar fi CNP-ul? ...

Din L 677/2001
Art. 5.
(1) Orice prelucrare de date cu caracter personal, cu exceptia prelucrarilor care vizeaza date din categoriile mentionate la art. 7 alin. (1), art. 8 si 10, poate fi efectuata numai daca persoana vizata si-a dat consimtamantul in mod expres si neechivoc pentru acea prelucrare.
Art. 8.
(1) Prelucrarea codului numeric personal sau a altor date cu caracter personal avand o functie de identificare de aplicabilitate generala poate fi efectuata numai daca:
a) persoana vizata si-a dat in mod expres consimtamantul
Art. 15.
(1) Persoana vizata are dreptul de a se opune in orice moment, din motive intemeiate si legitime legate de situatia sa particulara, ca date care o vizeaza sa faca obiectul unei prelucrari

Eu zic si am citit pozitii similare pe toate forumurile posibile inclusiv cele din presa, sa nu dam CNP-ul unor angajati temporar pe care nu-i cunoaste mai nimeni