Forum Discuţii juridice Avocaţi şi Admitere ... Cum gasesc un avocat pe langa care sa stau pe perioada ...
Discuție deschisă în Avocaţi şi Admitere în avocatură

Cum gasesc un avocat pe langa care sa stau pe perioada stagiaturii??

Va rog sa ma ajutati cu cateva informatii..Am absolvit facultatea in 2006 si as dori sa incerc sa dau examenul de admitere in Baroul Vrancea...e ff greu pt ca nu cunosc pe nimeni si nu stiu cum trebuie sa procedez..am inteles ca trebuie sa stau pe lanfa un avocat pe timpul stagiaturii..si nu cunosc pe nimeni..daca iau examenul si nu am pe langa cine sa stau ce fac?..Cat ma costa stagiatura..adica ce suma trebuie sa dau " maestrului"?Va rog sa ma ajutati..nu stiu ce sa fac...Multumesc!
exista anunturi publicate in sectiunea de forum Colaborari .Iti recomand si site ul www.juridice.ro.
Multumesc din suflet.O sa revin cu intrebari daca mai am...
In primul rand inarmeaza-te cu putin curaj (doar vei fi avocat nu?) mergi la Barou si intreaba avocati (Cu vechime de cel putin 8 ani) daca vor sa aiba un stagiar si daca da, daca vrea sa colaborezi tu cu el .Asa am facut si eu si crede-ma am avut noroc.
Ms...am sa incerc si asa dar mai am o intrebare la tine...bineinteles dak vrei si imi poti raspunde...trebuie sa cotizez cu multi bani la avocatul pe langa care stau...nu de alta dar nu am o situatie financiara care sa-mi permita sa dau mii de euro pe an..asa cum am auzit ca costa...Multumesc oricum pentru sfaturi!
Exista posibilitatea de a nu fi remunerata deloc , sau exista posibilitatea de a fi platita,depinde de respectivul avocat.
Admin, administrator