Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general sponsorizare Sindicat
Discuție deschisă în Contabilitate în general

sponsorizare Sindicat

Vreau sa stiu daca o societate comerciala care nu are profit, poate face sponsorizari constand in sume de bani.
Sindicatul poate fi sponsorizat pentru desfasurarea de activitati sportive, artistice, culturale ?
Cine controleaza Sindicatul daca foloseste banii pentru activitatile mentionate ? Este posibil sa le schimbe destinatia ?
Sponsorul ( societate comerciala ) poate avea vreun control asupra cheltuirii banilor de catre Sindicat? Cum poate totusi controla ?
Daca societatea nu are profit, chleltuiala respectiva este nedeductibila din punct de vedere fiscal.
Dar Sindicatul beneficiaza de facilitati fiscale ?
Daca, da, atunci il controleaza fiscul, nu ?
Pentru o firma care se respecta, in contractul de sponsorizare trebuie sa treaca clar destinatia sponsorizarii si un paragraf prin care solicita beneficiarului un raport narativ si financiar cu ceva copii de pe actele doveditoare. Fiscul controleaza aspecte legate de incalcarea legislatiei specifice.
george-neagu, moderator
Asta e problema...Nu stiu daca pot sa cer raportul cu privire la cheltuielile facute.Am dreptul sa controlez unde se duc banii ?
Desigur ca aveti dreptul sa cereti care a fost destinatia banilor, modul in care acestia au fost utilizati. Dar asa cum a scris mai sus si colegul meu, in contractul de sponzorizare trebuia mentionat acest lucru.