Forum Discuţii juridice Executare silită Titlu executoriu european - executare silita in ...
Discuție deschisă în Executare silită

Titlu executoriu european - executare silita in Elvetia?

Va rog sa ma ajutati sa aflu cum pot pune in aplicare o hotarare de executare silita pentru pensie alimentara , daca cel caruia trebuie sa ii fie aplicata aceasta hotarare lucreaza la o firma cu sediul in Elvetia .
In hotarare apare mentionata firma si sediul,corect?
Luati legatura cu un executor. E mai dificil,dar nu imposibil.
allessia6 a scris:

Va rog sa ma ajutati sa aflu cum pot pune in aplicare o hotarare de executare silita pentru pensie alimentara , daca cel caruia trebuie sa ii fie aplicata aceasta hotarare lucreaza la o firma cu sediul in Elvetia .

Printr-o somatie de plata europeana/titlu executoriu european.

Articole avocatnet.ro privind crearea/obtinerea titlului executoriu european:
www.avocatnet.ro/content/art...

Discutii similare:
www.avocatnet.ro/content/for...

In hotarare nu este mentionata denumirea firmei ,dar in urma unui demers personal ,am o scrisoare de la avocatii firmei ,care certifica faptul ca este angajat al firmei respective. Am luat legatura cu un executor care mi-a spus ca nu crede ca poate fi aplicata executarea silita ,deoarece elvetia nu face parte din UE .
va multumesc pentru raspuns .
-hotararea poate fi pusa in aplicare, trebuie sa aflati prima data daca intre romania si elvetia exista un acord reciproc de recunoastere in aceasta materie
-in hotarare nu trebuie sa fie mentionat firma si sediul, aceasta este strans legata de persoana care trebuie sa se supuna ei, daca intre cele doua tari exista acord se va depune in prima instanta o cerere de eliberare a unui certificat de executare european prin care il veti supune executari silite acolo unde isi castiga veniturile, firma la care lucreaza va fi obligata de catre statul respectiv sa se supuna acelei hotarari!