Forum Discuţii juridice Executare silită Executare silita
Discuție deschisă în Executare silită

Executare silita

Se poate face executare silita in urma neachitarii unui credit de nevoi personale negarantat, unei societati comerciale, daca beneficiarul creditului este acum asociat unic si administratorul firmei?
Mai exact se poate indrepta executare impotriva societatii?
Mentionez faptul ca societatea nu are profit mai mult, sta in chirie, iar administratorul nu are nici el nimic trecut in proprietate decat salariul la acea societate.
daca debitorul este persoana fizica, puteti executa doar patrimoniul acestei. patrimoniul firmei este intangibil din acest punct de vedere, deoarece firma nu are nici o calitate in acest contract de imprumut.

insa puteti executa silit salariul pe care debitorul il primeste de la firma, in limita prevazuta de lege.
Doar daca titlul executoriu este pe numele societatii, este/ar fi posibila incuviintarea inceperii executarii silite desi, in practica, am inteles ca sunt executori care executa silit partile sociale detinute de debitor-persoana fizica/asociat in cadrul unei S.C.

Discutii pe aceasta tema, pro/contra:
www.avocatnet.ro/content/for...

Si aveti aici opinia RC, in sustinerea unui user:
www.avocatnet.ro/content/for...

Multumesc...
Ar mai fi o intrebare.
Daca persoana care urmeaza a fi executata silit are pe numele ei 14% dintr-un imobil, se poate executa acel procent?
Mai exact este coproprietar cu inca 4 persoane.
da, se poate.
Conform disp. art.400 ind.1 C.proc.civ."Impartirea bunurilor proprietate comuna poate fi hotarata, la cererea partii interesate, si in cadrul judecarii contestatiei la executare."