Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... pensionare
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

pensionare

dupa cate zile de boala cosecutive se poate pensiona pe caz de boala un salariat?
90 de zile.
1. Comisia de expertiza medicala de pe langa Casa de Pensii este cea care hotaraste daca o persoana indeplineste conditiile pentru a beneficia de pensie de invaliditate si de la ce data, indiferent de numarul de zile de concediu medical avute.
2. Nu numarul de zile de concediu medical este hotarator ci diagnosticul si imposibilitatea vindecarii dupa ce s-au epuizat toate posibilitatile.