Forum Discuţii juridice Fonduri europene, finanţări ... Cabinet Medical Individual
Discuție deschisă în Fonduri europene, finanţări nerambursabile, grant-uri

Cabinet Medical Individual

Buna ziua.
Sunt medic de familie și spațiul în care îmi desfășor activitatea este cumpărat.
Vă rog să-mi spuneți în ce condiții pot accesa fonduri europene nerambursabile pentru achiziționarea de aparatură medicală, de exemplu un ecograf.
Mulțumesc.
BUNA SEARA,
DETALII GASITI PE : apdrp.ro ghidul solicitantului ca sa vedeti daca indepliniti conditiile cerute apoi cautati un consultant...(PENTRU A AVEA MAI MARI SANSE DE SUCCES!! :) )
MAI JOS VA ATASEZ SCURTE INFORMATII:

Particularitati:

1. Sunt incurajate cu un punctaj foarte mare societatile nou-infiintate: fie infiintate in anul in care se depune proiectul, respectiv 2011, fie in ultimii 3 ani, cu conditia sa nu fi avut activitate de la constituire si pana in prezent.

2. Societatea care depune proiectul poate fi Intreprindere Individuala sau SRL. Va recomand ca societatea sa fie SRL.

3. Societatea trebuie sa aiba asociat unic astfel: femeie indiferent de varsta sau barbat sub 40 de ani.
4. Ajutorul care poate fi primit este urmatorul: 60% din cheltuielile eligibile pentru Judetul Ilfov, 70% pentru celelalte judete.
5. O societate nu poate primi mai mult de 200.000 de euro.
6. Pentru fiecare 25.000 de euro primiti, societatea trebuie (pentru un punctaj mai mare, nu este obligatoriu) sa creeze 1 loc de munca permanent cu norma de 8 ore/zi.

Pe aceasta masura se depun proiecte in luna Mai 2011, insa trebuie pregatite din timp.
Se cer foarte putine documente, cele mai multe sunt simple adrese din partea diverselor institutii prin care confirma ca au luat la cunostinta de investitia care se va realiza

Beneficiari eligibili:

1. Microintreprinderile;

2. Persoane fizice (neînregistrate ca agenţi economici) - care se vor angaja că până la data semnării contractului de finanţare să se autorizeze cu un statut minim de persoană fizică autorizată

Conditii minime obligatorii:

1. Micro-întreprinderile, atât cele existente cât şi cele nou înfiinţate (start-up - vezi definiţie dicţionar) trebuie să fie înregistrate şi să-şi desfăşoare activitatea propusă prin proiect în spaţiul rural;

2. Beneficiarul trebuie să demonstreze viabilitatea investiţiei;

3. Micro-întreprinderea trebuie să nu fie în dificultate;

4. Beneficiarul sau responsabilul de proiect să facă dovada deţinerii de aptitudini manageriale/ marketing sau în acord cu activitatea propusă prin proiect (experienţă/ cursuri de formare profesională absolvite – cel puţin la nivel de iniţiere, cursuri de calificare etc.) sau să le dobândească până la efectuarea ultimei plăţi;

5. Beneficiarul trebuie să prezinte toate avizele şi acordurile necesare investiţiei respective;

6. Beneficiarul trebuie să dovedească dreptul de folosinţă al locatiei pe care se va deschide spalatoria.

7. Beneficiarul trebuie să declare pe proprie răspundere că va asigura co-finanţarea proiectului.

Valoarea maxima a ajutorului nerambursabil:

Intensitatea ajutorului public nerambursabil va fi de până la 70% din totalul cheltuielilor eligibile şi nu va depăşi:

· 50.000 Euro/ proiect dacă beneficiarii sunt persoane fizice autorizate;

· 100.000 Euro/ proiect pentru micro-întreprinderile care îşi desfăşoară activitatea în sectorul transportului rutier;

· 200.000 Euro/ proiect pentru alte micro-întreprinderi

Valoarea maximă a sprijinului va fi de:

· 50.000 Euro/ proiect pentru cabinet medical individual, cabinet medical veterinar individual, persoană fizică autorizată, întreprindere familială precum şi persoanele fizice care declară că se vor autoriza ca persoană fizică autorizată, întreprindere familială;

· 100.000 Euro/ proiect pentru micro-întreprinderile care îşi desfăşoară activitatea în sectorul transportului rutier;

· 200.000 Euro/ proiect pentru întreprindere individuală, societăţi cooperative mesteşugăreşti de gradul I, societăţi cooperative de consum de gradul I, societăţi

comerciale cu capital privat care pot fi beneficiari ai măsurii, precum şi pentru persoanele fizice care declară că se vor autoriza ca întreprindere individuală.

Solicitanţii care pot aplica pentru acest tip de fonduri europene sunt societăţile comerciale din mediul urban sau societăţile comerciale şi cabinetele medicale individuale din mediul rural.
daca aveti cabinetul in mediu urban, forma de constituire este SRL si aveti minimum 2 ani de activitate , cu profit pe ultimul an fiscal, si va incadrati in categoria microintreprindere conform legii 346/2004 puteti accesa prin programul POR, axa prioritara 4-Sprijinirea dezvoltarii mediului de afaceri regional si local, DMI 4.3 Sprijinirea dezvoltarii microintreprinderilor , cititi ghidul solicitantului la:[ link extern ]
daca aveti cabinetul in mediu rural se poate accesa prin masura 312 din programul PNDR, la adresa: [ link extern ]

Vă mulțumesc.
O zi bună.