Forum Discuţii juridice Fonduri europene, finanţări ... Fonduri europene: Masurile 312, 313
Discuție deschisă în Fonduri europene, finanţări nerambursabile, grant-uri

Fonduri europene: Masurile 312, 313

Este destul de bine informata lumea referitor la fondurile europene nerambursabile?
Stiti ca ele se dau si pentru dezvoltarea unei afaceri? Sau pentru promovare turistica?
Cred ca in sfarsit ideile de valoare se pot rasplati.
Tu ce crezi despre asta?
Buna ziua,

cu siguranta se stie prea putin;
rezulta acest lucruri din statisticile care arata slaba absorbtie a acestor fonduri;

poate aveti si vreo idee despre cum sa imbunatatim situatia?

Avocat Boncu
Bineinteles!
Chiar voi face mai mult de atat, de a da o idee in acest cadru. Voi pune de cate ori imi va permite timpul, informatii noi din acest domeniu si, in acelasi timp, ii provoc pe toti cei care stiu si pot posta informatii sa ajute informarea persoanelor, care ar avea nevoie de asa ceva. Din pacate nu sunt specialista in domeniu, dar pot da o mana de ajutor.
Iata o noutate importanta pentru cei interesati:

APDRP a anuntat lansarea, incepand cu data de luni, 12 octombrie 2009, a celei de-a treia sesiuni de cereri de proiecte pentru urmatoarele masuri din cadrul PNDR:
Masura 312 – Sprijin pentru crearea si dezvoltarea de microintreprinderi
Masura 313– Incurajarea activitatilor turistice

Masura 312 – "Sprijin pentru crearea si dezvoltarea de microintreprinderi"

Suma totala alocata acestui apel de proiecte din cadrul Masurii 312 este de 47.928.710 euro.
In cadrul acestei masuri se pot realiza urmatoarele tipuri de investitii:
Investitii in activitati non-agricole productive cum ar fi:
Industria usoara (articole de pielarie, incaltaminte, lana, blana, tricotaje, produse de uz gospodaresc, produse odorizante).
In activitati de procesare industriala a produselor lemnoase (ex. mobila);
Mecanica fina, asamblare masini, unelte si obiecte casnice, producerea de ambalaje.
Investitii pentru dezvoltarea activitatilor mestesugaresti, de artizanat si a altor activitati traditionale non-agricole cu specific local
Servicii pentru populatia rurala cum ar fi:
Servicii de croitorie, frizerie, cizmarie;
Servicii de conectare si difuzare internet;
Servicii de mecanizare, protectie fitosanitara, insamantare artificiala a animalelor;
Servicii reparatii masini, unelte si obiecte casnice.

Intensitatea ajutorului public nerambursabil acordat prin aceasta masura va fi de pana la 70% din totalul cheltuielilor eligibile, dar nu va putea depasi:
50.000 euro/proiect daca beneficiarii sunt persoane fizice autorizate;
100.000 euro/proiect pentru micro-intreprinderile care isi desfasoara activitatea in sectorul transportului rutier;
200.000 euro/proiect pentru alte micro-intreprinderi

Termenul limita al acestui apel de proiecte este 6 noiembrie 2009.

Masura 313 – "Incurajarea activitatilor turistice"

Suma totala alocata acestui apel de proiecte din cadrul Masurii 313 este de 68.027.847 euro.

Beneficiari eligibili pot fi:
Microintreprinderile;
Persoanele fizice care se vor angaja ca pana la contractare sa se autorizeze cu ca persoana fizica autorizata;
Comunele prin reprezentantii lor legali, precum si ADI-urile realizate doar intre comune;
ONG-urile.

Aceasta masura poate finanta urmatoarele tipuri de investitii:
Investitii in infrastructura de primire turistica cum ar fi: vile, bungalow-uri, cabane turistice, campinguri, sate de vacanta, popasuri turistice, casute tip camping, pensiuni turistice si pensiuni agroturistice, structuri de primire cu functiuni de cazare pe pontoane plutitoare;
Investitii in activitati recreationale - spatii de campare, amenajari de stranduri si piscine, achizitionare de mijloace de transport traditionale pentru plimbari, trasee pentru echitatie,achizitie de cai in scop turistic, rafting;
Investitii in infrastructura la scara mica precum centrele de informare, amenajarea de marcaje turistice.

Pentru investitiile in interes public negeneratoare de profit, intensitatea sprijinului
public nerambursabil va fi de pana la 100% din totalul cheltuielilor eligibile, dar nu va putea depasi valoarea de 200.000 euro/proiect.

Pentru investitiile generatoare de profit, intensitatea ajutorului public nerambursabil va fi de pana la:
70% din totalul cheltuielilor eligibile si nu va depasi 70.000 euro/proiect in cazul proiectelor de investitii in agroturism;
50% din totalul cheltuielilor eligibile si nu va depasi 200.000 euro/proiect pentru alte tipuri de investitii in turismul rural.

Termenul limita al acestui apel de proiecte este 6 noiembrie 2009.

Sursa: www.apdrp.ro
Cei care doresc sa vada sursele de finantare pe octombrie 2009 pot sa descarce fisierul aici: [ link extern ]