Forum Discuţii diverse Oportunităţi de colaborare fonduri nerambursabile
Discuție deschisă în Oportunităţi de colaborare

fonduri nerambursabile

sunt persoana fizica si as dori sa-mi spuneti daca pot sa beneficiez de fonduri nerambursabile pentru costruirea unei pensiuni in zona rurala si cum sa procedez, in ce conditii , va multumesc
Obtineti lamuriri accesand: [ link extern ]
Succes!
Da puteti accesa fonduri nerambursabile pentru o pensiune agroturistica. Aveti nevoie de experienta in domeniu sau de colaborarea unei persoane cu experienta in domeniu pentru a obtine licenta dupa ce ati construit-o. Uniunea europeana da fonduri, dar selecteaza propunerile cele mai complete si pertinente. Daca dumneavoastra obtineti banii, faceti constructia, o introduceti in circuitul turistic dar nu o puteti face rentabila, atunci au investit degeaba in dumneavoastra. Pentru a nu se intampla asta ei isi iau niste masuri asiguratorii si atunci pun aceasta conditie: sa aveti cunostinte temeinice despre turism sau sa aveti asigurata colaborarea cu cineva care are.

Ghidul solicitantului si alte amanunte puteti obtine pe www.fonduri-structurale.ro
ContSters20980, utilizator
Pentru obţinerea de fonduri nerambursabile în vederea înfiinţării unei pensiuni agroturistice se urmează paşii:
- întocmire proiect tehnic (studii topo şi geo, structură, infrastructură, arhitectură) pentru o pensiune de 1-5 camere de minim 3 margarete;
- întocmire dosar cerere de finanţare (plan de afacere, studiu de fezabilitate, proiecţii economico-financiare, documente administrative etc.);
- depunere dosar, aprobare, semnare contract şi realizarea lucrărilor;
- solicitarea banilor aprobaţi prin contractul de finanţare (care nu pot fi mai mulţi de 70% din totalul costurilor fără TVA şi nu pot depăşi, de asemenea, 100.000 euro), la finalul lucrărilor sau în maxim 5 tranşe pe parcursul lucrărilor;
Mai sunt o serie de condiţii specifice, dar, cu un consultant competent calea este sigură.
În 2009, vor exista cel puţin două termene de depunere a unor astfel de cereri de finanţare (pentru pensiuni agroturistice).
Succes!
Subsriu celor scrise mai sus de catre SovC Ovidiu, reafirmand cu tarie de a va adresa numai unui consultant competent si bine pregatit pentru a avea succes si de a nu arunca bani in zadar. Sunt foarte multe lucruri necunoscute iar hatisurile birocratiei sunt multiple,dar sper ca actuala guvernare sa le elimine iar procedurile de aprobare sa le simplifice.
Adevarul este ca putem accesa la foarte multe fonduri europene, din domenii variate numai ca domeniile si modalitatile de accesare marelui public nu prea sunt cunoscute. Cred ca ar fi cazul ca autoritatile publice sa se implice mai mult in informarea publicului larg, interesat.
Pentru informatii de ultima actualitate accesati site-urile: www.consultantaseffer.ro unde puteti pune intrebari direct -online, www.finantare.ro, www.eufinantare.info.ro
Seffer Laurentiu, Consilier juridic
total fals. pentru asta exista studiu de fezabilitate. In plus care este problema unui necunoscator in ale turismului sa isi angajeze unbun administrator ...., uf ce ne mai place sa bagam bete in roate
. Puteti sa accesati fonduri binenteles, chiar daca nu aveti dvs personal experienta. Trebuie sa indepliniti insa 3 conditii

1 Sa aveti nervii tari
2 Sa aveti posibilitate de cofinantare a proiectului
3Sa gasiti un consultant bun