Forum Discuţii diverse Oportunităţi de colaborare fonduri nerambursabile
Discuție deschisă în Oportunităţi de colaborare

fonduri nerambursabile

sunt persoana fizica si as dori sa-mi spuneti daca pot sa beneficiez de fonduri nerambursabile pentru costruirea unei pensiuni in zona rurala si cum sa procedez, in ce conditii , va multumesc
ciocolata amaruie a scris:

total fals. pentru asta exista studiu de fezabilitate. In plus care este problema unui necunoscator in ale turismului sa isi angajeze unbun administrator ...., uf ce ne mai place sa bagam bete in roate
. Puteti sa accesati fonduri binenteles, chiar daca nu aveti dvs personal experienta. Trebuie sa indepliniti insa 3 conditii

1 Sa aveti nervii tari
2 Sa aveti posibilitate de cofinantare a proiectului
3Sa gasiti un consultant bun

Am o singura intrebare pentru dumneavoastra: daca nu ai experienta intr-un domeniu, oricare ar fi el, care sunt sansele ca afacerea ta sa treaca in mana "unui bun administrator" daca tu nu ai habar ce trebuie sa se intample?

Din experienta mea profesionala, cei mai multi dintre clientii mei care nu aveau experienta in domeniu, s-au trezit fara firma dupa trei ani, adica exact timpul necesar afacerii sa prospere. Iar ei au luat-o de la capat cu o alta afacere, de data asta avand "experienta".
Eu sunt consultant pentru afaceri si management, asa scrie in nomenclator pentru a defini meseria mea. Daca ma pricep la un lucru, acela este sa-i sfatuiesc pe oameni sa-si pastreze afacerea si sa gaseasca cea mai eficienta metoda sa o faca prospera; inclusiv accesand fonduri europene.
Chestia cu "betele in roate" imi este cunoscuta, pentru ca eu le scot. Sau cel putin ma straduiesc sa o fac cat mai bine.
galanton luminita a scris:

ciocolata amaruie a scris:

total fals. pentru asta exista studiu de fezabilitate. In plus care este problema unui necunoscator in ale turismului sa isi angajeze unbun administrator ...., uf ce ne mai place sa bagam bete in roate
. Puteti sa accesati fonduri binenteles, chiar daca nu aveti dvs personal experienta. Trebuie sa indepliniti insa 3 conditii

1 Sa aveti nervii tari
2 Sa aveti posibilitate de cofinantare a proiectului
3Sa gasiti un consultant bun

Am o singura intrebare pentru dumneavoastra: daca nu ai experienta intr-un domeniu, oricare ar fi el, care sunt sansele ca afacerea ta sa treaca in mana "unui bun administrator" daca tu nu ai habar ce trebuie sa se intample?

Din experienta mea profesionala, cei mai multi dintre clientii mei care nu aveau experienta in domeniu, s-au trezit fara firma dupa trei ani, adica exact timpul necesar afacerii sa prospere. Iar ei au luat-o de la capat cu o alta afacere, de data asta avand "experienta".
Eu sunt consultant pentru afaceri si management, asa scrie in nomenclator pentru a defini meseria mea. Daca ma pricep la un lucru, acela este sa-i sfatuiesc pe oameni sa-si pastreze afacerea si sa gaseasca cea mai eficienta metoda sa o faca prospera; inclusiv accesand fonduri europene.
Chestia cu "betele in roate" imi este cunoscuta, pentru ca eu le scot. Sau cel putin ma straduiesc sa o fac cat mai bine.

DEPINDE DIN CE PUNCT DE VEDERE PRIVITI

VRETI SA-MI SPUNETI CA UN OM PRICEPUT IN ALE AFACERILOR ,IN MAI MULTE DOMENII DE ACTIVITATE , NU ISI POATE DESCHIDE O PENSIUNE ...PENTRU CA NU ARE EXPERIENTA IN DOMENIU?????
DUMNEZEULE , CU ASTFEL DE MENTALITATI...,UNDE AJUNGEM?
Dupa cum am precizat, nu există probleme majore în accesare fondurilor europene (nerambursabile), cu condiţia ca acest demers să fie întreprins de persoane calificate (consultanţi). Aşa cum pentru susţinerea unei cauze (civile, penale, administrative etc.) în faţa unei instanţe se apelează la profesionist (avocat), tot astfel este necesară activitatea consultantului pentru accesarea acestor bani.
Fireşte că nu este foarte simplu, deoarece discutăm despre sume de bani care sunt oferiţi pur şi simplu solicitanţilor şi care se cifrează între zeci de mii şi milioane de euro!!! Cine consideră că aceşti bani se accesează dificil (adică trebuie apelat la un consultant, trebuie obţinute anumite documente şi trebuie aşteptat anumite perioade pentru verificări etc.), sugerez să se gândească în ce condiţii ar acorda altuia 1.000 euro pur şi simplu.
Referitor la întrebarea-temă a acestei discuţii, confirm faptul că pentru înfiinţarea şi administrarea unei pensiuni competenţele manageriale generale şi specifice sunt de complexitate redusă, iar aceste activităţi pot fi desfăşurate de aproape orice persoană care are studii medii (chiar şi numai 8 clase), cu condiţia unei implicări şi preocupări importante.
În ceea ce priveşte gradul de succes în accesarea banilor destinaţi pensiunilor, pot spune doar că am întocmit şi depus în sesiunea din octombrie a anului trecut un asemenea proiect pentru realizarea unei pensiuni de 5 camere (cu extindere ulterioară la 9 camere), în valoare totală de circa 600.000 euro, care a fost aprobat pentru finanţare urmând ca beneficiarul să semneze contractul de finanţare. Pensiunea se va afla în localitatea Fersig din jud. Maramureş, se va numi "Laleaua Pestriţă", iar beneficiarul va primi gratis 200.000 euro!!! ªi a fost primul proiect de pensiune turistică finanţat din fonduri structurale (adică de după 2007) depus în jud. Maramureş.
Puteti accesa Programului National de Dezvoltare Rurala, respectiv: AXA III – Imbunatatirea calitatii vietii in zonele rurale si diversificarea economiei rurale, Masura 313 – Incurajarea activitatilor turistice.
Tipuri de investitii si cheltuieli eligibile:
Investitii in infrastructura de primire turistica – vile, bungalow-uri, cabane turistice, campinguri, sate de vacanta, popasuri turistice, casute tip camping, pensiuni turistice si pensiuni agroturistice, structuri de primire cu functiuni de cazare pe pontoane plutitoare (locul de îmbarcare si acostare trebuie sa fie în spatiul rural).
Investitii in activitati recreationale – investitii private in infrastructura turistica de agrement independenta sau dependenta de structura de primire turistica precum spatii de campare, amenajari de stranduri si piscine, achizitionare de mijloace de transport traditionale pentru plimbari, trasee pentru echitatie, inclusiv prima achizitie de cai in scop turistic si asigurarea adaposturilor acestora (ca parte componenta a proiectului), rafting, etc.
Spatiul rural eligibil cuprinde totalitatea comunelor ca unitati administrativ teritoriale impreuna cu satele componente.
Solicitanti eligibili pot fi:
Ø Micro-intreprinderile;
Ø Persoane fizice (neinregistrate ca agenti economici) care se vor angaja ca pana la data semnarii contractului de finantare sa se autorizeze cu un statut minim de persoana fizica autorizata si sa functioneze ca microintreprindere.
Micro-intreprinderile, atat cele existente cat si cele nou infiintate, trebuie sa fie inregistrate si sa-si desfasoare activitatea propusa prin proiect in spatiul rural (atat sediul social, cat si punctul de lucru trebuie sa fie amplasate in mediul rural).
Valoarea finantarii:
Ø 70% din totalul cheltuielilor eligibile si nu va depasi 70.000 Euro/proiect in cazul proiectelor de investitii in agroturism;
Ø 50% din totalul cheltuielilor eligibile si nu va depasi 200.000 Euro/proiect pentru alte tipuri de investitii
Pentru detalii si informatii complete, in varianta oficiala accesati: [ link extern ]