avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1029 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... SE POATE FORMA UN SAT NOU?
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

SE POATE FORMA UN SAT NOU?

Sunt locatara intr-un sat care apartine de un oras mai exact Mamaia Sat tine de Navodari. Ce se poate face ca noi sa avem propria noastra primarie? Poate asa ajungem si noi sa ne mai gospodarim putin ca Navodariul ne-a uitat de mult.
Dati-mi si mie o idee ceva sau o lege de studiat. Multumesc
Cel mai recent răspuns: Alexandru Munteanu , Avocat 16:44, 10 Octombrie 2011
Puteti forma o noua comuna conform legii 351/2001.

4.0. Condiţii necesare pentru înfiinţarea de comune

Populaţia minimă - 1.500 de locuitori
Potenţial economic care să asigure echilibrul bugetar al comunei
Legături pe drumuri sau pe calea ferată între satul reşedinţă de comună şi celelalte sate componente
Reducerea distanţei dintre satul reşedinţă de comună şi celelalte sate componente
Spaţii construite pentru instituţii şi dotări*):
primărie;
şcoală primară şi gimnazială;
dispensar uman, farmacie sau punct farmaceutic;
post de poliţie;
staţie/haltă C.F. sau staţie de transport auto
*) După declararea noii comune este necesară completarea dotărilor minime obligatorii în satul reşedinţă de comună, conform pct. 2.0.
Condiţiile menţionate la pct. 4.0 trebuie să fie îndeplinite şi de comuna care rămâne după desprinderea unei comune noi.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Impozit teren intravilan aneta_sobo aneta_sobo Detin o casa intr-un sat subordonat unei comune. In perimetrul acestei curti exista: 1. 400 mp curti, constructii (CC) 2. 700 mp arabil 3. 300 mp ... (vezi toată discuția)
Legea 215/2001 julien_slbz julien_slbz Are cineva noile modificari ale Legii 215 din 2001...? Vin alegerile si ar trebui sa fim la curent... Poate le publicati...Multumesc (vezi toată discuția)
Contabil, economist , expert-dar care? trifu2000 trifu2000 Am si eu o mare nelamurire si ma chinui sa inteleg dar nu reusesc nicicum, poate ma ajuta cineva. Pe scurt, sotia mea are o firma mica (2 angajati) si de bun ... (vezi toată discuția)