Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale servicii contabilitate
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

servicii contabilitate

Buna ziua!
Va rog sa ma ajutati intr-o problema: pot eu ca economist(licentiat) sa-mi infiintez o societate pentru servicii de contabilitate?Nu sunt expert contabil, dar am inteles ca pentru un anume cod caen se pot desfasura servicii de contabilitate( intocmire diverse situatii contabile) pentru societati. Stiu ca bilantul nu se poate semna decat daca esti angajat la societatea respectiva.
Va multumesc!
Buna ziua,
Da, exista un cod CAEN care iti permite sa oferi anumite servicii contabile, consultanta. Cauta codul CAEN pe mfinante sau in programul de declaratii.Dc am timp pot verifica si eu si eventual iti transmit mai tarziu. Pt semnare bilant treb sa fii expert sau sa ai angajare pe post de Director Economic la societate. Cred ca exista si aici limita la cifra de afaceri unde se cere sa fie semnat de un expert.
consultati
[ link extern ]
Activitati profesionale, stiintifice si tehnice
[ link extern ]

Buna ziua tuturor!!!
Sper sa fiu de ajutor cu ce voi spune: deoarece nu am drept de semnatura, mi-am facut firma de contabilitate primara pe caen 7412(vechi) dar cand mi-au eliberat certificatul au specificat pe el in paranteza "contabilitate primara". astfel ca nu am voie sa practic cf. codului caen decat conta primara.
Daca am fost de ajutor, ma pot declara fericita ca in sfarsit pot ajuta si eu pe cineva, daca am gresit.......mii de scuze dar asa mi-au facut-o la reg. comertului.