avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 574 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Angajatorul nu a platit contributiile sociale, somaj, ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Angajatorul nu a platit contributiile sociale, somaj, etc.

Buna ziua,
Am lucrat in cadrul Romtelecom, timp de 21 ani neintrerupti, pana la data de 31 mai 2008, cand am fost disponibilizat. Incepand cu data de 01.06.2008 m-am angajat la o firma pentru o perioada determinata de 3 luni. Incepand cu data de 01.09.2008 mi s-a incheiat contractul individual de munca cu art. 56, lit. j.
Am inceput sa-mi fac dosarul de somaj, dar angajatorul refuza sub diferite pretexte sa-mi elibereze adeverinta prevazuta la art. 18 din Normele metodologice de aplicare a legii 76/2002 ( respectiv contributia individuala si cea a angajatorului ).
In fine, n-o mai lungesc: contabila sefa mi-a zis ca angajatorul nu si-a mai platit de cateva luni contributiile catre stat.
Mai e posibil asa ceva, acum cu registrul ala electronic de evidenta a salariatilor ?
Reformulez intrebarea, deoarece traim in Romania si totul este posibil : Eu acum ce fac, deoarece de la Agentia de somaj mi s-a spus ca daca intarzii de 20.09.2008 cu dosarul, nu pot intra in somaj incepand cu data de 01.09.2008? Daca renunt la aceste 3 luni, nu se poate calcula ajutorul de somaj, numai cu ultimele 9 luni de la Romtelecom?
V-as ruga sa-mi dati un raspuns care sa deblocheze urgent situatia, deoarece un proces contra angajatorului poate dura foarte mult.
Va multumesc.
Cel mai recent răspuns: ctynn , utilizator 16:40, 5 Februarie 2010
Din pacate, Legea 76/2002 si Normele de aplicare a ei nu prevad ce se intampla intr-un asemenea caz.
Eu am rezolvat o situatie similara in felul urmator: angajatorul a platit toate contributiile numai pentru salariatul respectiv, mentionand pe ordinele de plata ca aceasta se face pentru salariatul X. Astfel i s-a intocmit adeverinta si a fost inscris la somaj si i s-a dat indemnizatie.
Incercati si dvs. sa vorbiti cu angajatorul sa faca si el asa ceva, daca vrea sa va ajute.
Angajatorul va poate elibera adeverinta tip in care sa completeze corect si anume fara plata conrtibutiei virata si nu se va lua in calcul perioada respectiva.
Daca aveti lucrate 12 luni in ultimele 24 puteti beneficia de somaj, fara cele 3 luni .
Explicati angajatorului ca poate copleta in mod corect si real datele si anume doar cu suma retinuta dar nevirata, avand nevoie de depunerea dosarului in timp util, va putea vira mai tarziu banii pentru dvs.
Am reusit sa conving angajatorul sa plateasca contributiile pentru somaj.
Norocul meu a fost ca acestea se pot plati separat de celelalte contributii si ca au o valoare mica- 1% din fondul de salarii platit de angajator si 0,5% de salariati. Dar trebuie platit pentru toti angajatii firmei, Agentia de somaj nu accepta plata numai pentru un singur salariat.
Totusi, eu tot nu pot intelege ce fac multitudinea de organisme de control ale statului, pentru ce-si iau ele banii, cand firma la care am lucrat n-a platit nici o contributie pentru salariati de 6 luni?
Organele de control ale institutiilor publice vin in control numai la sesizari, raraeori fac controlul din oficiu.
Somajul se obtine daca ai lucrat 12 luni in ultimele 24, deci daca in 2 ani ai 12 luni pentru care s-a depus declaratia de somaj (nu te intereseaza daca s-a platit, asta e chste de administratie financiara si GARDA) te intereseaza numai declaratiile (caci nedupunerea lor cade sub incidenta legii penale., ) cum spuneam 12 luni in ultimii 2 ani, e OK, poti obtine somajul. DU-te in Spataru Preda si verifica stagiul de cotizare, daca ai oricare 12 luni in 2 ani, vei beneficia

Alte discuții în legătură

Somaj otto2007 otto2007 buna seara, firma la care lucrez isi restrange activitatea si desfiinteaza punctul de lucru unde lucrez. as dori sa intru in somaj daca patronul nu mai are ... (vezi toată discuția)
Contributii la cas si asigurari de sanatate EddieM EddieM Buna seara, cum pot verifica daca angajatorul la care lucrez a virat contributiile aferente contractului meu de munca la asigurari sociale si la asigurarile de ... (vezi toată discuția)
Contributie somaj serby68 serby68 buna ziua cum se poate afla daca fostul tau angajatorul a virat contributiile pentru somaj, sanatate etc; ce se poate face daca constati ca aceste contributii ... (vezi toată discuția)