Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general facilitatI OG.30/2011
Discuție deschisă în Contabilitate în general

facilitatI OG.30/2011

Buna tuturor,

referitor la facilitatile prevazute in OG.30/2011 si modul lor de aplicare conf.OMFP 2604/2011, eu inteleg ca beneficiaza de aceste prevederi doar contribuabilii,persoane fizice si juridice, care au obligatii neachitate aferente anilor 2011-30.iunie 2010 si nu le-au achitat pana la 31.08.2011.Atat. Am inteles bine ?
Adica contribuabilii care restante STRICT aferente anului 2011 pe care nu le-au achitat inca NU beneficiaza de anularea accesoriilor ?
oug 30/2011 spune: obligatii restante la 31.08.2011 fara a face precizarea din ce perioade trebuie sa provina obligatiile pt a beneficia de respectiva facilitate.

Citati care din art oug 30 v-au facut sa trageti concluzia enuntata.
Nu stiu daca beneficiaza cineva de asta. eu stiu ca daca sunt popriri nu se iau in calcul...si sa fim sinceri au avut ei grija sa puna poprire pe conturile celor ce au majorari si penalitati.
danabunea a scris:

Nu stiu daca beneficiaza cineva de asta. eu stiu ca daca sunt popriri nu se iau in calcul...si sa fim sinceri au avut ei grija sa puna poprire pe conturile celor ce au majorari si penalitati.

art XI din og30/2011
"(3) În cazul prevazut la alin. (1), se desfiinteaza, total sau partial, chiar daca impotriva acestora s-au exercitat ori nu cai de atac, actele administrative fiscale sau titlurile executorii prin care s-au stabilit creante fiscale accesorii aferente creantelor fiscale principale, stinse potrivit alin. (1)."

Popririle s-au instituit numai dupa ce au fost emise titlurile executorii. Penalitatile se anuleaza chiar daca sint popriri. Dupa plata debitelor si a dobinzilor aferente, ar trebui sa se faca anularea penalitatilor si ridicarea popririlor.

vedeti ordinul MFP 2604/2011 -aplicarea prevederilor art.xi din OG.30/2011 publicat in MOF.707/06.10.2011.La art.3 alin.(3) spune:
"Majorarile de intarziere pentru care se acorda facilitatile prevazute la art.2 sunt cele datorate pentru perioada 1 ianuarie 2006-30 iunie 2010.
De aici intrebarea initiala.
Una este "majorare de intirziere" si alta este "penalitate de intirziere".
Cititi OMFPl 2604 integral si veti vedea ca nu ati inteles corect.

art 3"(1) Prin obligatii fiscale principale restante la data de 31 august 2011 se intelege:
a) obligatii fiscale care sunt individualizate in declaratiile fiscale ale contribuabilului depuse pana la data de 31 august 2011 si/sau decizii de impunere emise si comunicate contribuabilului pana la aceasta data, pentru obligatiile fiscale administrate de Agentia Nationala de Administrare Fiscala;"

Pt danabunea: intradevar daca obligatiile fiscale sint stinse prin poprire nu se acorda facilitati. OUG 30/2011 vorbeste de stingere prin "plata voluntara sau compensare". Eu consider ca daca exista poprire pe cont, dar sumele platite nu provin din acel cont (ci se plateste in numerar), tot despre plata voluntara este vorba.