Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... competenta materiala
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

competenta materiala

buna ziua,
imi puteti spune va rog un litigiu comercial ce are ca obiect o creanta de 210.000 lei noi este de competenta judecatoriei sau tribunalului?
multumesc frumos
Procesele si cererile in materie comerciala a caror obiect are o valoare de peste 100.000 Ron se judeca in prima instanta de Tribunal.
gresesc sau la 1 oct s-a abrogat litera a) pct. 1 art 2 cpc prin legea 71?

"a) procesele si cererile in materie comerciala, cu exceptia celor al caror obiect are o valoare de pina la 10 milioane lei inclusiv;
Mea culpa