avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1227 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... prescriere amenda rovinieta
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

prescriere amenda rovinieta

Am primit o amenda pentru rovinieta si vreau sa stiu daca este valabila sau se prescrie.

Data constatare contraventie: 03.04.2011
Data intocmire PV: 26.09.2011 (mai putin de 6 luni de la constatare)
Data primire plic: sunt 2 stampile Posta Romana: 10.10.2011 si 11.10.2011 (dupa 6 luni de la constatare)

Ce se intampla in aceasta situatie. Sunt obligat sa o platesc sau se prescrie.
In caz ca se prescrie as dori sa stiu ce este de facut.

Multumesc,
Cel mai recent răspuns: icvasilescu , utilizator 11:20, 14 Octombrie 2011
Procesul verbal este valabil.
Procesul-verbal se comunica in termen de 2 luni de la intocmire.
Multumesc pentru raspunsurile prompte.
Inteleg ca intra in termenul de comunicare PV, dar daca o contest se poate transforma in avertisment sau altceva, avand in vedere ca fotografia se precizeaza ca nu este pastrata mai mult de 6 luni.
avvalentina a scris:

Procesul-verbal se comunica in termen de 2 luni de la intocmire.


De cand e asta?
S-a modificat ceva?
PV este in termen pt ca se trimite in termenul de 30 zile de la intocmire si mai aveti pana pe 26.10 iar in ce priveste termenul de 6 luni pt pastrarea pozelor eu zic sa nu va culcati pe urechea aia. Va sfatuiesc sa platiti amenda pt ca aceste amenzi nu se prescriu asa usor. Exista 1001 motive sa va tergiverseze comunicarea de la adm financiara unde va merge in final PV si o sa ramaneti cu restanta la fisc.

Alte discuții în legătură

Amenda rovigneta - proces verbal in care categoria autovehiculului este mentionata eronat tzontzonel_2006 tzontzonel_2006 Am primit o amenda pt rovigneta prin posta. Intrebarea mea este daca pot contesta amenda in instanta pt motivul: 1. Categoria masinii scrisa in procesul ... (vezi toată discuția)
Plangere contraventionala rovinieta Barbug Barbug Buna ziua, Am primit acum o saptamana o amenda de rovinieta din data de 30.11.2010 pe care am platit-o( 250 lei+ 25euro). Astazi mi-au mai venit inca doua ... (vezi toată discuția)
Plangere contraventionala - amenda pentru rovinieta GMarin GMarin In data de 17.02.2010 am cumparat rovinieta ptr.autoturism pentru un an de zile. In data de 03.05.2010 am schimbat numarul de inmatriculare raminind acelasi ... (vezi toată discuția)