Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... prescriere amenda rovinieta
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

prescriere amenda rovinieta

Am primit o amenda pentru rovinieta si vreau sa stiu daca este valabila sau se prescrie.

Data constatare contraventie: 03.04.2011
Data intocmire PV: 26.09.2011 (mai putin de 6 luni de la constatare)
Data primire plic: sunt 2 stampile Posta Romana: 10.10.2011 si 11.10.2011 (dupa 6 luni de la constatare)

Ce se intampla in aceasta situatie. Sunt obligat sa o platesc sau se prescrie.
In caz ca se prescrie as dori sa stiu ce este de facut.

Multumesc,
Procesul verbal este valabil.
Procesul-verbal se comunica in termen de 2 luni de la intocmire.
Multumesc pentru raspunsurile prompte.
Inteleg ca intra in termenul de comunicare PV, dar daca o contest se poate transforma in avertisment sau altceva, avand in vedere ca fotografia se precizeaza ca nu este pastrata mai mult de 6 luni.
avvalentina a scris:

Procesul-verbal se comunica in termen de 2 luni de la intocmire.

De cand e asta?
S-a modificat ceva?
PV este in termen pt ca se trimite in termenul de 30 zile de la intocmire si mai aveti pana pe 26.10 iar in ce priveste termenul de 6 luni pt pastrarea pozelor eu zic sa nu va culcati pe urechea aia. Va sfatuiesc sa platiti amenda pt ca aceste amenzi nu se prescriu asa usor. Exista 1001 motive sa va tergiverseze comunicarea de la adm financiara unde va merge in final PV si o sa ramaneti cu restanta la fisc.