Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... cumul contract de munca individual cu mandat ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

cumul contract de munca individual cu mandat administrator srl

Buna ziua,
Sunt angajat la un SRL cu contract de munca din 2008 iar acum sunt numit administrator prin hot aga si am semnat un ctr. de mandat cu o anumita remuneratie.

Se poate cumula functia de administrator cu cea de salariat sau trebuie sa fie suspendat obligatoriu contractul meu de munca.? pe ce temei legal?

MULTUMESC ANTICIPAT.
SRL-ul este cu asociat unic?
Da, puteti cumula functia de administrator cu cea de salariat ... nu exista nicio interdictie in acest sens.
nu , este cu 2 asociati dintre care am si eu 10% pr
simonapopbarnescu a scris:

nu , este cu 2 asociati dintre care am si eu 10% pr

Nu are relevanta numarul de asociati pe care-l are SRl-ul ... asa cum am mai spus se poate cumula cele doua functii.

Sunt de parere ca nu se pot cumula cele 2 functii....administrator cu salariat!
Imi intemeiez opinia pe art 196 indice 1 alineat 3 din Legea 31/1990, acesta permite cumulul calitatii de asociat unic si salariat si nicidecum pe cea de administratror si salariat. Textul este destul de explicit in acest sens: “asociatul unic poate avea calitatea de salariat al societatii cu raspundere limitata al carui asociat unic este”. Nici o referire la calitatea de administrator.

Exista alt text de lege pe care l-am omis?!
Nicoleta Silvia Hulpus, Consilier juridic