Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... prescriptia
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

prescriptia

sint urmarit penal pentru retineri la sursa, fapta savirsita in ianuarie 2009. cind se prescrie?. multumesc
3-5 ani...trebuiesc vazute detaliile...
De ce sunteti urmarit mai exact?

Daca este evaziune fiscala, retinerea contributiilor si netransmiterea catre stat in termen de 30 de zile, prescriptia este de 5 ani la care se adauga perioada de pedeapsa.
Alexandru Munteanu, Avocat
cred ca vorbeste de prescriptia raspunderii penale, si atunci este de 5 ani sau mai sigur prescriptia speciala(oricate intreruperi ale prescriptiei ar fi) este de 7 ani jumatate de la data ultimei fapte. Numai daca este vorba de evaziune fiscala.