Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Defiscalizare casa de marcat - inchidere firma
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Defiscalizare casa de marcat - inchidere firma

Am dizolvat o firma recent si urmeaza peste o saptamana depunerea actelor pentru radiere (este un SRL). La un punct de lucru inchis acum (la dizolvare), am avut si casa de marcat. Trebuie defiscalizata si predata memoria fiscala? Inainte sau dupa radiere? Care sunt normele legate in acest sens? Multumesc!
Trebuie facut desfiscalizarea inainte de radiere si predat la ANAF de care apartineti..
Multumesc pentru raspuns. Firma este dintr-un judet, dar punctul de lucru (unde era si casa de marcat) in alt judet. Trebuie defiscalizat in judetul unde era punctul de lucru si predat la ANAF acolo? Sau la sediul social? Cand am fiscalizat, stiu ca am fost la ANAF in judetul unde este punctul de lucru.
Intr-o logica simpla: acolo unde ati facut --- acolo si desfaceti......
Trebuie sa contactati firma de unde ati achizitionat casa de marcat si ca care ati facut fiscalizarea de la care veti primi hartiile si alte informatii pentru a preda memoria fiscala.
Multumesc mult, asa voi face.