Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... angajati cu sute de absente nemotivate
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

angajati cu sute de absente nemotivate

Buna ziua
Va rog sa ma ajutati cu urmatoarea situatie:
De 3 ani 5 angajati nu au mai venit la serviciu; nu s-a efectuat procedura de cercetare disciplinara; pe state figureaza cu absente nemotivate. Ce trebuie sa fac acum?
1. este obligatorie convocarea si procedura cercetarii prealabile desfacerii contractului?
2.se poate desface pur si simplu contractul pe baza unui raport intern de constatare a nr mare de absente nemotivate?
Multumesc
trebuie efectuata cercetarea disciplinara prealabila, altfel masura desfacerii contractului de munca va fi lovita de nulitate
In vederea efectuarii cercetarii disciplinare convocati salariati prin scrisoare recomandata. Daca nu se prezinta cu atat mai bine, procedati la desfacerea contractelor. Daca se prezinta ascultati argumentele lor in aparare si in final decideti ce masura aplicati, poate fi inclusiv desfacerea contractelor.
Un lucru este de neinteles: cum este posibil sa treaca atata timp fara a se dispune o masura?
Va multumesc pt lamuriri. Cei care se ocupa de salariati(caci nu exista un depart de HR) au preferat sa nu le inchida cartile de munca pt ca nu au venit sa anunte plecarea lor de la firma, nu si-au facut fisele de lichidare si, in concluzie nu au finalizat procesul de inchidere al contractului individual de munca cum era normal.(cerere demisie sau acordul partilor, fisa lichidare semnata sa)
Nu mai are nicio relevanta cercetarea disciplinara in prezent ... exista un termen de decadere care a expirat ... art.252 alin.1 C.mun. prevede ca, angajatorul dispune aplicarea sanctiunii disciplinare printr-o decizie emisa in forma scrisa, in termen de 30 de zile calendaristice de la data luarii la cunostinta despre savarsirea abaterii disciplinare, dar nu mai tarziu de 6 luni de la data savarsirii faptei.

Au trecut 3 ani , cum se mai poate face o cerceare disciplinara care va avea ca efect o concediere lovita de nulitate ... ?
Se pare ca angajatorul acum a luat la cunostinta, nu credeti?