Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... calificare - functie
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

calificare - functie

O persoana cu scoala profesionala absolvita (electrician) poate ocupa functia de fierar betonist? In COR se cere pt aceasta functie studii medii, dar nu scrie nimic ca ar trebui sa aiba si calificare in domeniu.
Trebuie calificare de fierar betonist.
Ganditi si invers: poate un fierar betonist sa ocupe un post de electrician daca nu are calificare?
Conteaza sa detina aptidunile necesare activitatii si care se dobandesc prin calificare.
GRUPA MINORÃ 712
Muncitori constructori şi asimilaţi
Muncitorii constructori şi asimilaţii acestora execută lucrări de zidărie şi tâmplărie folosind ca materii prime piatra, cărămida, mortarul, fierul beton, lemnul etc. Exercitarea operaţiilor specifice necesită cunoştinţe legate de duritatea şi rezistenţa materialelor folosite şi de tehnologia construcţiilor; cunoştinţele se dobândesc fie prin şcoala profesională, fie prin cursuri de calificare.
[ link extern ] >
Speram totusi sa fie suficient faptul ca are studii medii ,... pentru ca experienta o are, dar ii lipseste diploma
Va multumesc pentru raspunsuri.
Il trimiteti la cursuri organizate de AJOFM sau alte firme atestate in vederea calificarii fortei de munca.
Da, intr-adevar, nu scrie, insa incadrarile se fac in baza calificarii de care viitorul salariat dispune, astfel ca poate fi incadrat ca atare doar daca are calificare de fierar betonist.
Am si eu o intrebare referitoare la incadrari si anume: am o viitoare angajata care a absolvit Facultatea de Automatica si Calculatoare, pe care dorim sa o incadram pe postul de operator calculator. Avand in vedere ca postul este de studii medii, iar calificarea ei e de studii superioare, pot sa o incadrez pe acest post? Mentionez ca nu are diploma de calificare pt acest post, iar eu as incadra-o doar in baza diplomei de absolvire a facultatii pe un post inferior calificarii ei. Din punctul meu de vedere e ok sa o incadrez asa, atata vreme cat ea accepta conditiile, insa nu stiu care e pozitia ITM referitor la aceasta situatie..