avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 214 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Redeschidere firma
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Redeschidere firma

Buna ziua,

Anul trecut am suspendat activitatea firmei mele si acum as vrea sa o redeschid, schimband insa domeniul de activitate si unul dintre asociati. Imi puteti spune va rog care sunt pasii pe care ii am de urmat?Redeschiderea unei societati este mai simpla decat deschiderea uneia noi?


Multumesc mult!
In acest caz este nevoie de urmatoarele documente:
- hotarare AGA;
- contor de cuvinte pentru AGA;
- contract de cesiune;
- declaratie pe proprie raspundere pentru noul asociat;
- act constitutiv actualizat.

Este mai bine sa mergi pe firma care este deja infiintata, este mai simplu.
Nu este nevoie sa mergi la notar decat pentru declaratie; daca timpul iti permite declaratie poti sa o dai in fata judecatorului delegat si nu vei plati nicio taxa in sensul acesta.
cel mai simplu se face prin act aditional la actul constitutiv prin care se modifica urmatoarele:
- redeschiderea activitatii;'
- modificarea domeniului si a obiectului principal de activitate.
- cesiunea partilor sociale catre noul asociat.

la actul aditional faceti contor de cuvinte pentru publicare in M.O.
Redactati actul constitutiv actualizat.
Dupa asta impreuna cu cererea de mentiuni, decl. model2, decl. prop. raspundere asociat, specimen de semnatura pentru noul asociat.
Se va taxa cazier pentru noul asociat.

Va raspundem la a doua intrebare.
Da, de multe ori este mai simpla.
Depinde de ce modificari aduceti celei vechi.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Hotarare aga pentru retragere administrator si schimbare de nume Valentina_D Valentina_D Buna ziua, Imi puteti spune, va rog, cum trebuie sa fie facuta hotararea AGA in cazul in care unul dintre asociati isi schimba numele prin casatorie si ... (vezi toată discuția)
Cesiune parti sociale, recodificare, schimbare sediu rocs rocs as vrea un sfat in legatura cu urmatoarea situatie; am o cesiune firma, se schimba doar actionariatul, sediul si as vrea sa fac si recodificarea ob de ... (vezi toată discuția)
Schimbare administrator srl Laura 86 Laura 86 Buna ziua, Imi puteti indica va rog frumos care sunt pasii pentru schimbarea administratorului unui SRL? Din momentul in care se hotaraste in sedinta AGA ... (vezi toată discuția)