Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... UZUCAPIUNE pe Noul COD 2011 !!!
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

UZUCAPIUNE pe Noul COD 2011 !!!

3 coproprietari pe un imobil. Doi din acestia au parasit legal tara (in 1960) si ar avea peste
100 de ani de la data nasterii lor. Nu au mai dat vreun semn de peste 13 ani.
Cel de-al treilea, fiind singurul care a intretinut proprietatea, poate uzucapa cotele parti ale acestor doi "disparuti" conform noilor prevederi din Cod (minim 10 ani ) ?
Data si locul decesului celor doi nu este cunoscut.
Ce trebuie intreprins, ce documente sunt necesare pentru a se inscrie intreaga proprietate in Cartea Funciara pe numele singurului coproprietar ramas ?
tibors, utilizator
Actiune in instanta impotriva co-proprietarilor sau a mostenitorilor lor.
Uzucapiunea tabulara de 5 ani, art 931 din Noul COD 2011, se aplica in acest caz ?Multumesc din nou pentru un raspuns.
Trebuie vazut ce documente aveti. Angajati un avocat.
cei trei coproprietari se afla in indiviziune .Coindivizarul nu poate uzucapa in contra celorlai coproprietari pentru ca se presupune ca posesia sa se exercita in favoarea tuturor. Solutie.Daca aveti act de prorpietate solicitati iesirea din indiviziune, ii cittai prin publicitate , solicitati sa vi se atribuie in intregime imobilul cu plata de sulte catre acestia.Cautati mostenitorii lor daca ii stiti. Daca in terme de 3 ani nu vor solicita sulta , formulati o actiune in constatarea prescriptiei sultei .
Noul cod civil nu are aplicatie in cazul dvs.
Mergeti cu actele la avocat intrucat nu pare sa existe posibilitatea pe care o doriti dvs. cu privire la uzucapiune.
Poate se gaseste o alta varianta juridica.