Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... plata concediului de odihna
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

plata concediului de odihna

Am lucrat ca asistent personal al unei persoane cu handicap grav-deci angajatul unei primarii.La solicitarea angajatorului am cerut incetarea contractului de munca cu precizarea in scris a mi se acorda banii pe concediu de odihna.Desi am trimis prin posta cu confirmare primire nu am primit raspuns.Verbal, la ridicarea cartii de
munca, mi s-a spus ca nu mai au bani .Ca detaliu au angajat alta persoana in locul meu.(refuz sa comentez).Legal mai pot face ceva pentru banii de concediu
contractul de munca a incetat la 1 VI 2011
Faceti plangere la ITM.
Da, puteti face legal ceva ... fie sesizati institutiile abilitate sa efectueze un contol pentru incalcarea legislatiei cu privire la relatiile de munca - ITM-ul , Inspectia Muncii - , fie va adresati direct instnatei de judecata - Tribunalul in raza caruia domiciliati.
Va multumesc. Daca am fost angajata in Arges (primaria Campulung Muscel), domiciliul stabil il am in Bucuresti. Pot face reclamatia la ITM Bucuresti?
Daca faceti sesizare la ITM Bucuresti aceasta o va redirectiona catre ITM Arges , intrucat in raza acestei institutii are sediul social angajatorul dvs ....

Sesizarea o puteti face si la Inspectia Muncii - for superior ITM-ului.... Puteti transmite petitia dumneavoastra catre Inspectia Muncii prin
Email: petitii@inspectiamuncii.ro
Fax: (021) 302 70 64
Posta: Str. Matei Voievod nr. 14, sector 2, Bucuresti, 021451