Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... mod de calcul factura RADET
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

mod de calcul factura RADET

Ma aflu in urmatoarea situatie: pe lista de intertinere am de plata:
- apa calda - 55 lei
- apa rece - 45 lei
- apa rece ptr preparare apa calda(rubrica ce ar trebui sa se numeasca Gkal sau RADET) - 70 lei(aici ar intra AR ptr preparare si Gkal)
e normal acest calcul apa rece ptr preparare nu ar trebui sa apara la rubrica de apa rece avand pretul acesteia, iar la rubrica RADET doar Gkal?
Ce mai reprezinta acei 55 lei de la AC?
Va multumesc
Pretul unui mc de apa calda se calculeaza astfel:

1. Se imparte valoarea facturii de la RADET la numarul total de mc de apa rece care au fost incalziti pentru a deveni apa calda.

2. Rezultatul obtinut se aduna cu pretul unui mc de apa rece si un mc de canalizare.

Pentru luna septembrie, in Bucuresti, unde gigacaloria este 170 lei si apa rece + canalizarea + taxa municipala pentru ape uzate reprezinta 4,07 lei/mc, pretul unui mc de apa calda a iesit in jurul valorii de 9 lei in blocul nostru, dar acolo unde gigacaloria este mai scumpa si pretul pentru apa rece si canalizare este mai mare, va rezulta cu siguranta un pret mai mare.

In unele blocuri se afiseaza direct pretul total, in altele defalcat pe incalzire si apa rece pentru apa calda, important este ca pretul dumneavoastra total pe mc sa fie cel corect.
drg75, utilizator