Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general TAXARE INVERSA
Discuție deschisă în Contabilitate în general

TAXARE INVERSA

URGEEEEENT!!!!!!!!!!
Va rog sa ma lamuriti si pe mine intr-o problema.
Vreau sa cumpar lemn, pentru construirea unei cladiri, pe care o voi folosi eu, ca SRL, platitor de TVA (sediu firma). Daca nu platesc TVA-ul furnizorului, nu voi fi obligata sa platesc TVA-ul statului? In registrul de vanzari respectiv de cumparari trebuie inregistrat doar TVA-ul sau toata factura? In decont, unde trebuie inregistrat?
Multumesc!!!!
Este o speta mai speciala , asa ca va recomand sa va adresati unui consultant sau avocat din localitatea dumneavoastra.
ContSters42967, utilizator
In registrul de cumparari se trec in ordine cronologica toate facturile primite in luna curenta. Nu are nici oimportanta daca sunt achitate sau nu, de fapt daca te uiti atent vei observa ca nu exista rubrica in care sa mentionezi data platii. Cu acest registru se tine evidenta TVA deductibil
In registrul de vanzari se trec toate facturile emise in luna indiferent daca sunt incasate sau nu, respectand ordinea cronologica.
Cu ajutorul acestui registru se evidentiaza TVA colectata.

Fact receptionate cu taxare inversa (la intern) se trec la rd 9 colectat si concomitent rd 16 deductibil
cand faci inreg in conta se trec concomitent si in reg cump si in vanzari
ContSters42967, utilizator
Am o proleba legata de contul 4092;
este vorba de o fact (mai multe de fapt) din grecia de la o doamna arhitect ptr. societatea la care eu fac conta primara sub indrumarea doamnei contabil sef.
Pe factura scrie asa: "design structural-arhitectural", asa suna traducerea din greaca in rom. in mod normal nu este problema mea dar vreau sa STIU!
eu am inteles de la mai multe persoane ca aceasta factura intra la prestari servicii cont 4092, dar....doamna contabila mi-a spus ca este factura de consultanta si nu are cum sa fie in 4092 dar nici nu imi explica de ce. Pe factura nu scrie nici "consultanta" si nici " servicii design........".
Va rog frumos sa imi spuneti cum trebuie facuta inregistrarea corect!
Va multumesc anticipat pentru ajutor.:help: nu stiu cine are dreptate si sunt in ceata
P.S.- doamna contabila mi-a spus doar ca nu este avans si de aceea nu merge 4092 dar......ce are avansul cu 4092? :help:

maria3000 a scris:

Am o proleba legata de contul 4092;
este vorba de o fact (mai multe de fapt) din grecia de la o doamna arhitect ptr. societatea la care eu fac conta primara sub indrumarea doamnei contabil sef.
Pe factura scrie asa: "design structural-arhitectural", asa suna traducerea din greaca in rom. in mod normal nu este problema mea dar vreau sa STIU!
eu am inteles de la mai multe persoane ca aceasta factura intra la prestari servicii cont 4092, dar....doamna contabila mi-a spus ca este factura de consultanta si nu are cum sa fie in 4092 dar nici nu imi explica de ce. Pe factura nu scrie nici "consultanta" si nici " servicii design........".
Va rog frumos sa imi spuneti cum trebuie facuta inregistrarea corect!
Va multumesc anticipat pentru ajutor.:help: nu stiu cine are dreptate si sunt in ceata
P.S.- doamna contabila mi-a spus doar ca nu este avans si de aceea nu merge 4092 dar......ce are avansul cu 4092? :help:

Maria lipsesc specialistii, dar avocatii se pot pronunta caci ei le stiu pe toate :-/pot :foottap:
:hm::coffee:#-o:hm::coffee:#-o........cam asta este starea mea naturala acum din cauza acestei probleme :((