Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general TAXARE INVERSA
Discuție deschisă în Contabilitate în general

TAXARE INVERSA

URGEEEEENT!!!!!!!!!!
Va rog sa ma lamuriti si pe mine intr-o problema.
Vreau sa cumpar lemn, pentru construirea unei cladiri, pe care o voi folosi eu, ca SRL, platitor de TVA (sediu firma). Daca nu platesc TVA-ul furnizorului, nu voi fi obligata sa platesc TVA-ul statului? In registrul de vanzari respectiv de cumparari trebuie inregistrat doar TVA-ul sau toata factura? In decont, unde trebuie inregistrat?
Multumesc!!!!
maria3000 a scris:

Am o proleba legata de contul 4092;
este vorba de o fact (mai multe de fapt) din grecia de la o doamna arhitect ptr. societatea la care eu fac conta primara sub indrumarea doamnei contabil sef.
Pe factura scrie asa: "design structural-arhitectural", asa suna traducerea din greaca in rom. in mod normal nu este problema mea dar vreau sa STIU!
eu am inteles de la mai multe persoane ca aceasta factura intra la prestari servicii cont 4092, dar....doamna contabila mi-a spus ca este factura de consultanta si nu are cum sa fie in 4092 dar nici nu imi explica de ce. Pe factura nu scrie nici "consultanta" si nici " servicii design........".
Va rog frumos sa imi spuneti cum trebuie facuta inregistrarea corect!
Va multumesc anticipat pentru ajutor.:help: nu stiu cine are dreptate si sunt in ceata
P.S.- doamna contabila mi-a spus doar ca nu este avans si de aceea nu merge 4092 dar......ce are avansul cu 4092? :help:

Buna ziua tuturor!!!
Va rog,este cineva pe aici care ma poate ajuta cu un raspuns la problema mea? intre timp am mai gasit ceva legat de 4092 si am inteles (cred) ce a vrut sa spun doamna contabila despre avansul din 4092: este vorba de avansul acordat ptr. marfuri din uniune dar am mai inteles ca si seviciile de acolo tot in 4092 intra. este corect sau nu?
Multumesc mult,mult anticipat!!!:help:
maria3000 a scris:

Buna ziua tuturor!!!
Va rog,este cineva pe aici care ma poate ajuta cu un raspuns la problema mea? intre timp am mai gasit ceva legat de 4092 si am inteles (cred) ce a vrut sa spun doamna contabila despre avansul din 4092: este vorba de avansul acordat ptr. marfuri din uniune dar am mai inteles ca si seviciile de acolo tot in 4092 intra. este corect sau nu?
Multumesc mult,mult anticipat!!!:help:

Cu ajutorul acestui cont se tine evidenta avansurilor acordate furnizorilor pentru cumparari de bunuri de natura stocurilor sau pentru prestari de servicii si executari de lucrari.

Contul 409 "Furnizori - debitori" este un cont de activ.

In debitul contului 409 "Furnizori - debitori" se inregistreaza:
- valoarea avansurilor achitate furnizorilor (512, 531);
- valoarea ambalajelor care circula in sistem de restituire, facturate de furnizori (401);
- diferentele favorabile de curs valutar inregistrate la inchiderea exercitiului, aferente avansurilor acordate furnizorilor (765).

In creditul contului 409 "Furnizori - debitori" se inregistreaza:
- valoarea avansurilor acordate furnizorilor, cu ocazia regularizarii platilor cu acestia (401);
- valoarea ambalajelor care circula in sistem de restituire inapoiate furnizorilor, precum si valoarea ambalajelor degradate (401, 608);
- valoarea ambalajelor care circula in sistem de restituire, nerestituite furnizorilor, retinute in stoc (381);
- diferentele nefavorabile de curs valutar aferente avansurilor in valuta acordate furnizorilor la decontarea acestora sau la inchiderea exercitiului financiar (665).

Soldul contului reprezinta avansuri acordate furnizorilor, nedecontate.
#-o am intrat in ceata de tot.....adica ce am spus eu in mesajul celalalt este total gresit? adica fact. de la greci ptr. prest.serv. design structural si arhitect. trebuia inregistrata de fapt in 409?
Imi cer mii de scuze ca insist dar trebuie sa inteleg ptr. ca altfel imi iau notitele aiurea #-o (daca mai fac mult asa o sa raman fara ziduri in casa)
de ce nu poate intra in 4092? nu este fur.-deb. de prestari servicii? :hm: aoleeeuuuu.....pai da, 409,adica am facut bine 4092, fiind vorba de prest. serv. (dar nu cu avans ptr. ca s-a achitat toata suma)? ce Dumnezeu e incurcatura asta la mine in cap :-/
Va multumesc mult de tot pentru intelegere :(
maria3000 a scris:

#-o am intrat in ceata de tot.....adica ce am spus eu in mesajul celalalt este total gresit? adica fact. de la greci ptr. prest.serv. design structural si arhitect. trebuia inregistrata de fapt in 409?
Imi cer mii de scuze ca insist dar trebuie sa inteleg ptr. ca altfel imi iau notitele aiurea #-o (daca mai fac mult asa o sa raman fara ziduri in casa)
de ce nu poate intra in 4092? nu este fur.-deb. de prestari servicii? :hm: aoleeeuuuu.....pai da, 409,adica am facut bine 4092, fiind vorba de prest. serv. (dar nu cu avans ptr. ca s-a achitat toata suma)? ce Dumnezeu e incurcatura asta la mine in cap :-/
Va multumesc mult de tot pentru intelegere :(

Maria, nu face confuzii, pentru ce vrei tu, faci analitice folosind :
Contul 401 FurnizoriCu ajutorul acestui cont se tine evidenta datoriilor si a decontarilor in relatiile cu furnizorii pentru aprovizionarile de bunuri, lucrarile executate sau serviciile prestate.
Contul 408 Furnizori - facturi nesosite
Cu ajutorul acestui cont se tine evidenta decontarilor cu furnizorii pentru aprovizionarile de bunuri, lucrarile executate si prestarile de servicii, pentru care nu s-au primit facturi.
Contul 409 Furnizori - debitori
Cu ajutorul acestui cont se tine evidenta avansurilor acordate furnizorilor pentru cumparari de bunuri de natura stocurilor sau pentru prestari de servicii si executari de lucrari.
Mult succes, o zi buna!
ContSters42967, utilizator
Buna ziua tuturor!!!
Ghola,multumesc mult,mult de tot!!!!!!
Abia acum am reusit sa inteleg de ce imi spunea doamna contabila ca nu este avans,offffff......
Multumesc din suflet Ghola,multumesc din suflet tuturor!!!!! de la mine pentru intreg forumul tot ce este mai bun in lume,mult:luck: si mult succes in continuare!
Cu deosebit respect,
Maria